Głosy ptaków - Bogatka Parus major
Bogatka jest, podobnie jak inne sikory, ptakiem wokalnym i ma do 40 rodzajów zawołań i pieśni. Zawołania są generalnie takie same między płciami, ale samiec jest znacznie aktywniejszy w tym względzie, a samica rzadko nawołuje.
Głosy ptaków - Puszczyk Strix aluco
Głos puszczyka, falująco-drżące pohukiwanie, zna chyba każdy z nas. Jest on chętnie wykorzystywany w kinematografii dla podbudowania napięcia niektórych filmowych scen.
Głosy ptaków - Zięba Fringilla coelebs
Repertuar zięby jest stosunkowo bogaty. Śpiew, to dość niezmiennie i niestrudzenie powtarzana, opadająca zwrotka, zakończona wyższym i mocniejszym akcentem.
Głosy ptaków - Strzyżyk Troglodytes troglodytes
Strzyżyk zasiedla różnego rodzaju lasy oraz tereny zadrzewione czy krzewiaste, zawsze jednak z gęstym podszytem. Często w sąsiedztwie wykrotów, stert gałęzi czy gąszczu jeżyn, malin itp., pośród których przemyka niezauważenie niczym mysz.
Głosy ptaków - Żuraw Grus Grus
Fanfary żurawia (bo tak określa się głos żurawia w duecie) należą do najbardziej spektakularnych i donośnych głosów wśród krajowych gatunków ptaków.
Głosy ptaków - Lelek Caprimulgus europaeus
Pieśń lelka należy do jednych z najbardziej niezwykłych dźwięków wydawanych przez ptaki. Bardziej przywodzi na myśl pracujące gdzieś w oddali na wysokich obrotach urządzenie aniżeli głosy ptaków.
Głosy ptaków - Krętogłów Jynx torquilla
Szczególną cechą krętogłowa jest jego osobliwe zachowanie, które ujawnia w sytuacji zagrożenia. Zwyczaj ten znajduje zresztą swoje odzwierciedlenie w krajowej nazwie tego gatunku.
Głosy ptaków - Słowik szary Luscinia luscinia
Śpiew słowika szarego należy do najbardziej donośnych i efektownych pieśni spośród naszych krajowych gatunków ptaków.