Głosy ptaków

jak widzą ptaki

Jak widzą ptaki? – ptasi wzrok i jego tajemnice

Świat widziany oczami ptaka różni się od tego co widzimy my. Można powiedzieć, że te zwierzęta mają doskonałe widzenie. Ma na to wpływ bardziej skomplikowana budowa oczu ptaków. Zatem jak widzi ptak? Czy spektrum kolorów, które widzą, jest większe? Sprawdź to!
Strzyżyk śpiewa z zadartym ogonem.

Strzyżyk zwyczajny - Charakterystyka i śpiew

Strzyżyk zasiedla różnego rodzaju lasy oraz tereny zadrzewione czy krzewiaste, zawsze jednak z gęstym podszytem. Często w sąsiedztwie wykrotów, stert gałęzi czy gąszczu jeżyn, malin itp., pośród których przemyka niezauważenie niczym mysz.
puszczyk zwyczajny

Puszczyk zwyczajny Strix aluco

Głos puszczyka, falująco-drżące pohukiwanie, zna chyba każdy z nas. Jest on chętnie wykorzystywany w kinematografii dla podbudowania napięcia niektórych filmowych scen.
ptak samiec zięby siedzi na gałęzi na zielonym tle

Zięba Fringilla coelebs – głosy ptaków

Repertuar zięby jest stosunkowo bogaty. Śpiew, to dość niezmiennie i niestrudzenie powtarzana, opadająca zwrotka, zakończona wyższym i mocniejszym akcentem.
zdjęcie sikory bogatki na gałęzi

Sikorka bogatka Paru major – głosy ptaków

Bogatka jest, podobnie jak inne sikory, ptakiem wokalnym i ma do 40 rodzajów zawołań i pieśni. Zawołania są generalnie takie same między płciami, ale samiec jest znacznie aktywniejszy w tym względzie, a samica rzadko nawołuje.
śpiewający słowik szary

Słowik szary Luscinia luscinia – głosy ptaków

Śpiew słowika szarego należy do najbardziej donośnych i efektownych pieśni spośród naszych krajowych gatunków ptaków.
żuraw tokujący na łące

Żuraw Grus grus – głosy ptaków

Fanfary żurawia (bo tak określa się głos żurawia w duecie) należą do najbardziej spektakularnych i donośnych głosów wśród krajowych gatunków ptaków.
krętogłów na czubku suchego konara

Krętogłów Jynx torquilla – głosy ptaków

Szczególną cechą krętogłowa jest jego osobliwe zachowanie, które ujawnia w sytuacji zagrożenia. Zwyczaj ten znajduje zresztą swoje odzwierciedlenie w krajowej nazwie tego gatunku.
Czym karmić ptaki

Czym karmić ptaki?

Każdego dnia możemy obserwować różnorodne gatunki ptaków, które odwiedzają nasze ogrody i podwórka. Często zapewniają nam nie tylko piękny widok, ale także korzystne działanie dla naszego ekosystemu. Karmienie ptaków to nie tylko sposób na obserwację tych pięknych stworzeń, ale także na zapewnienie im odpowiedniego pożywienia, szczególnie w trudnych dla nich okresach. W tym artykule dowiesz się, czym karmić ptaki, aby zapewnić im zdrową i zrównoważoną dietę.