Chiropterolog

Chiroptera, czyli nietoperze

Z racji specyficznej biologii obiektu badań i metod inwentaryzacji, chiropterolog jest ekspertem specjalizującym się w badaniach jednej, wyjątkowej grupy zwierząt. Mowa o skrytych i nieuchwytnych zwierzętach jakimi są nietoperze. Inwentaryzacja nietoperzy zwykle ukierunkowana jest na odnalezienie miejsc rozrodu nietoperzy oraz miejsc ich zimowania.

Chiropterolog, czym się zajmuje?

Udział tego specjalisty jest najczęściej nieodzowny przy kompleksowych inwentaryzacjach przyrodniczych i ekspertyzach na potrzeby termomodernizacji budynków oraz przy wycince drzew. Monitoring przyrodniczy jest również dziedziną, w której udział chiropterologa okazuje się kluczowy. Badania w tym kontekście dotyczą głównie oddziaływania farm wiatrowych, ale również dróg i linii elektroenergetycznych.

Nieodzowny detektor oraz oprogramowanie

Niezbędny do tego jest specjalistyczny sprzęt – detektor ultradźwiękowy oraz fachowe oprogramowanie do analizy nagrań. Każdy fachowiec jest też wyposażony w  sieć do odłowu przelatujących nietoperzy. Jest ona bezpieczna dla tych niewielkich stworzeń, specjaliście natomiast zapewnia komfort pracy. Chiropterolog powinien również łatwo nawiązywać kontakty międzyludzkie, bo część jego pracy to rozmowy z właścicielami budynków i uzyskanie możliwości kontroli ich strychów i poddaszy oraz piwnic.

Co robi chiropterolog?

Chiropterolog przez większość czasu ma ręce pełne roboty. Oprócz standardowych obserwacji, intensywnym okresem dla ekspertów jest okres przelatywania zwierząt między schronieniami. To właśnie wtedy życie tych latających ssaków jest szczególnie zagrożone. Pojedyncze osobniki często znajdowane są w przeróżnych miejscach, gdzie są narażone na ataki mniejszych drapieżników, jak na przykład koty. Jeśli napotkamy na zbłąkanego nietoperza, należy zgłosić się do chiropterologa, który zapewni odpowiedni transport zwierzęcia do miejsca bytowania.

Czy nietoperze są pod ochroną?

Nietoperze podlegają ścisłej ochronie gatunkowej z prostego powodu – ich największym zagrożeniem jest człowiek. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie prac remontowych. Zabronione jest też utrudnianie dostępu do schronień i miejsc rozrodu. W sytuacji, kiedy chcemy pomóc tym zwierzętom i jednocześnie zwiększyć ich szansę na przeżycie, warto pomyśleć o skontaktowaniu się ze specjalistą.

Przykładowe realizacje

zdjęcie budynku Pałac Kazimierzowski rektorat UW opinia ornitologicznaKarol Kustusch

Opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dla gmachu Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie

Nasza kolejna opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dotyczyła tym razem budynku Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie.
zdjęcie budynek mieszkalny na osiedlu opinia ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna elewacji budynku mieszkalnego

Ekspertyza dotyczyła jednej z elewacji budynku na warszawskim Bemowie. Zlecenie związane było z planowaną termomodernizacją budynku.
zdjęcie budynku wejście do zus ekspertyza ornitologicznaKarol Kustusch

Ekspertyza ornitologiczna dla ZUS Oddział Rzeszów

Ekspertyza ornitologiczna realizowana była na zlecenie wydziału Administracyjno-Gospodarczego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie.