Blog

Jakie są cele i formy ochrony przyrody? – parki narodowe, rezerwaty przyrody
Postępująca industrializacja oraz rosnące zanieczyszczenie środowiska przyczyniają się do degradacji ekosystemu naszej planety. Bezpowrotnie straciliśmy już wiele szczególnie wartościowych miejsc i siedlisk przyrodniczych, które zostały trwale zmienione przez człowieka. Na szczęście od kilkudziesięciu lat w dziedzinie ochrony przyrody dzieje się wiele dobrego. Prawna ochrony przyrody pozwala mieć pewność, że wiele z miejsc, jak i gatunków przetrwa. Jakie są konkretne cele ochrony przyrody? Jak w ochronie przyrody może pomóc inwentaryzacja przyrodnicza?

Czym jest waloryzacja przyrodnicza?
Celem waloryzacji przyrodniczej jest określenie wartości przyrodniczej danego obszaru wraz ze wskazaniem cennych elementów przyrodniczych oraz podaniem właściwości, które zadecydowały o przyznaniu takiej oceny.

Kompensacja przyrodnicza – najczęściej zadawane pytania o proces
Słowo „kompensacja” ma wiele znaczeń, zależnie w jakim kontekście zostało użyte. Podstawowym znaczeniem jest jednak „wyrównanie” braków czy strat.

Monitoring ptaków w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska
Na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) opublikowane zostały wyniki monitoringów ptaków prowadzonych w 2017.

Certyfikat BREEAM – system certyfikacji budynków przyjaznych środowisku
BREEAM jest to metoda oceny środowiskowej budynków i infrastruktury. Powstała w 1990r. w Wielkiej Brytanii, stworzyła ją firma Building Research Establishment. Nazwa tej metody to skrót od Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method.

Nowe obszary Ramsar w Polsce
Lista obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu wzbogaciła się o trzy nowe ostoje zlokalizowane w Polsce. Są to: Stawy Przemkowskie, Torfowiska Doliny Izery i Ujście Wisły, wytypowane zgodnie z kryteriami i postanowieniami Konwencji Ramsarskiej. Dotychczas konwencją objętych było w naszym kraju 16 tego typu obszarów.

Kiedy wymagana jest zmiana decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia?
Proces inwestycyjny nie zawsze idzie po myśli inwestora. Niekiedy zachodzi bowiem potrzeba zmiany w zakresie warunków otrzymanej decyzji. Jeśli zastanawiasz się, kiedy wymagana jest zmiana decyzji środowiskowej, to w tym wpisie znajdziesz odpowiedź.

Wpływ farm fotowoltaicznych na nietoperze
Odnawialne źródła energii dostarczają obecnie około 11% całej energii. Do najpopularniejszych z nich należą farmy fotowoltaiczne. Nadal nie znamy dokładnie skutków zajmowania siedlisk przez panele słoneczne, natomiast systematycznie prowadzi się badania w tym zakresie. Ostatnio przeprowadzono badania wpływu farm fotowoltaicznych na aktywność nietoperzy w dwóch państwach europejskich. Zapraszamy do zapoznania się z wnioskami płynącymi z tych badań.

Normy hałasu w środowisku – Jaki jest dopuszczalny poziom hałasu?
Hałas to jeden z głównych czynników mających wpływ na środowisko naturalne. Choć jest jednym z elementów życia i nie da się go uniknąć, to warto pamiętać, że przy realizacji inwestycji analiza akustyczna takiego przedsięwzięcia jest jednym z warunków, jakie należy spełnić. Dowiedz się, jakie są normy hałasu w środowisku.