Jesteś tu: Usługi -> Plan Zarządzania Bioróżnorodnością (PZB)
Plan Zarządzania Bioróżnorodnością (PZB; ang. Biodiversity Management Plan) jest to dokument, który wskazuje działania mające na celu ograniczenie negatywnego oddziaływania inwestycji na bioróżnorodność oraz zmierzające do jej zwiększenia.
Określa zakres ochrony elementów środowiska znajdujących się na terenie zakładu i w jego najbliższym sąsiedztwie. Strategiczne obszary planu obejmują odpowiedzialną gospodarkę zasobami ekosystemów oraz odpowiednie zarządzanie terenem inwestycji, sprzyjające rozwojowi flory i fauny.
Wdrożenie planu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na środowisko, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie procesów przyrodniczych.
Zachowanie lub zwiększenie różnorodności biologicznej na terenie zakładu oraz w jego okolicy wzmacnia potencjał środowiska przyrodniczego.
Wdrożenie rekomendacji z planu zapewnia korzyści środowisku, ale i człowiekowi takie jak czysta woda, powietrze lub zapylanie roślin.
Dbanie o bioróżnorodność pokazuje zaangażowanie firmy w ochronę środowiska, przez co zyskuje ona w oczach klientów i społeczeństwa.
Przygotowanie Planu zarządzania bioróżnorodnością jest poprzedzone inwentaryzacją przyrodniczą. Pozwala ona na stwierdzenie obecności cennych i chronionych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków grzybów, roślin i zwierząt lub inwazyjnych gatunków obcych.
Rozpoznanie różnorodności biologicznej umożliwia przewidzenie zagrożeń ze strony inwestycji dla każdego elementu środowiska. Dzięki temu możliwe jest dokładne opracowanie działań minimalizujących oraz kompensujących, dostosowanych indywidualnie do każdego projektu.
Zalecenia ujęte w Planie Zarządzania Bioróżnorodnością dzielą się na działania minimalizujące oraz kompensację przyrodniczą:
Działania na rzecz poprawy bioróżnorodności można wdrażać praktycznie w każdym terenie niezależnie od jego wielkości oraz charakteru. PZB najczęściej jednak realizowany jest na gruntach sąsiadujących z różnego rodzaju zakładami przemysłowymi. Realizowaliśmy już działania dla takich przedsięwzięć jak fabryki, elektrownie i elektrociepłownie, oczyszczalnie ścieków czy rafinerie.
Plany zarządzania bioróżnorodnością to jednak nie tylko inwestycje. W ramach naszej działalności sporządzaliśmy także opracowania dedykowane terenom zielonym jak parki miejskie czy nawet terenom chronionym jak obszary Natura 2000 (jest to specyficzny przypadek PZB, opracowanie takie nazywane jest Planem Zadań Ochronnych, czyli tzw. PZO).
Czas opracowania PZB zależy w dużym stopniu od powierzchni oraz aktualnych uwarunkowań przyrodniczych terenu, który ma zostać objęty działaniami. To za sprawą inwentaryzacji przyrodniczej, gdyż dopiero po zbadaniu elementów środowiska, których dotyczy Plan Zarządzania Bioróżnorodnością, następuje przygotowanie docelowej dokumentacji.
W odniesieniu do niedużych obszarów rzędu kilku hektarów sporządzenie PZB może potrwać kilka tygodni. W przypadku inwestycji wielkopowierzchniowych czas ten może wydłużyć się do kilku miesięcy lub nawet roku.
Koszt sporządzenia Planu Zarządzania Bioróżnorodnością określa się indywidualnie, po zapoznaniu się z terenem zakładu lub inwestycji oraz w zależności od planowanych działań. Cena tej usługi zależy również w dużej mierze od rodzaju działalności oraz zasięgu i stopnia jej oddziaływania.
Zapytaj o koszt sporządzenia Planu Zarządzania Bioróżnorodnością – wycena bezpłatna.