Ornitolog

Codziennie towarzyszy nam ich śpiew, mimo to nie zawsze zdajemy sobie sprawę z obecności tych niewielkich stworzeń. Ptaki królują w przestworzach, inspirują nas od wielu lat. Idealnym przykładem na to jest pierwsze wzniesienie się człowieka w przestworza. Chcąc zgłębić wiedzę na temat ptaków, powstał zawód ornitologa.

Kim jest ornitolog?

Ornitolog jest przede wszystkim obserwatorem. Praca ornitologa kojarzy się z badaniem wielu aspektów życia ptaków. Obserwacja pozwala na podjęcie odpowiednich działań zmierzających do ochrony ptaków. Równie ważnym zmysłem jest też słuch. Po charakterystycznych dźwiękach wydawanych przez naszych skrzydlatych przyjaciół można rozpoznać poszczególne gatunki. Oprócz tego ornitolog systematyzuje informacje o gatunkach ptaków. Specjaliści badają też rozmieszczenie siedlisk, styl życia oraz drogi migracji.

Ornitolog — czym się zajmuje?

Jego pomoc jest niezwykle istotna przy rozwoju inwestycji. Nie tylko jest oparciem dla przedsiębiorcy, ale też jego praca stanowi podstawę pod ochronę lokalnych gatunków ptaków. Praca ornitologa wiąże się z nietypowymi godzinami pracy. Obserwacje najlepiej jest rozpocząć wcześnie rano, wtedy to ptaki budzą się do życia. W przypadku gatunków preferujących nocny tryb życia, badania powinno się przeprowadzać nocą, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. 

Jak zostać ornitologiem?

Dobrze zacząć od ornitologii amatorskiej, wczesne doświadczenie z tej dziedziny będzie w przyszłości dobrym atutem. I wcale nie potrzeba do tego fachowego sprzętu. Wystarczy aparat, dziennik, długopis i można ruszać w świat. Warto rozeznać się, czy w Twojej okolicy funkcjonują zrzeszenia amatorów ornitologii. Często takie grupy organizują wspólne wycieczki w poszukiwaniu regionalnych gatunków. Wydział Biologii otwiera drogę do wymarzonego zawodu. To właśnie tam uzyskasz podstawową wiedzę, która przyda ci się w rozwoju kariery. Trzeba mieć świadomość, że na terenie Polski występuje ponad 400 gatunków ptaków. Wiedzę na ich temat oraz doświadczenie zdobywa się latami. Nie obędzie się bez obcowania z przyrodą. To właśnie na łonie natury jesteśmy w stanie rozpocząć pierwsze obserwacje, jest to niezbędny element kształcenia się. W zawodzie przyda się również dobry słuch i umiejętność rozpoznawania poszczególnych gatunków ptaków. Może się zdarzyć, że pośród korony drzew ciężko będzie dostrzec osobnika, wówczas naszym najlepszym przyjacielem będzie nasz zmysł słuchu.  

Na czym polega praca ornitologa?

Ornitolog bierze udział zarówno w rozwoju większych inwestycji, jak i tych mniejszych, dla przykładu termomodernizacja budynków. Opinia ornitologiczna wymaga sporządzenia przez wykwalifikowanego specjalistę, jest to jeden z podstawowych dokumentów opracowywanych przez ornitologa. Na podstawie powyższej dokumentacji otrzymuje się zezwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Istotne jest, aby należycie dokonać wszelkich obserwacji. Dzięki temu bierzemy pod uwagę wszystkie osobniki zamieszkujące dany obszar inwestycyjny. Na podstawie tych informacji możemy, w razie potrzeby przeprowadzić kompensację

Gdzie pracuje ornitolog?

Praca ornitologa kojarzy się z pracą na świeżym powietrzu. Owszem, w dużym stopniu eksperci z dziedziny ornitologii poświęcają dużo czasu na przebywaniu w terenie. Jednak nieodłącznym elementem jest też praca w biurze. Wszystkie zdobyte informacje należy bowiem zebrać w całość, w postaci raportu. Tak sporządzony dokument może być przedłożony klientowi, tym samym pozwala to na rozpoczęcie budowy bądź modernizacji. Często zdarzają się oględziny budynku pod kątem zamieszkania go przez poszczególne ptaki lub nietoperze. Nie chcemy przecież, aby w trakcie robót remontowych ucierpiały niewinne stworzenia. Dobry ornitolog może znaleźć pracę w instytutach badawczych, rezerwatach przyrody lub instytucjach szkolnictwa wyższego, które specjalizują się w badaniach nauk przyrodniczych.

Przykładowe realizacje

zdjęcie aleja drzew ocena oddziaływania na środowisko

Raport środowiskowy dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni fotowoltaicznej

Zakończyliśmy prace nad kolejnym dużym projektem dla elektrowni fotowoltaicznej o powierzchni blisko 150 hektarów.
po zielonym polu chodzą sarny inwentaryzacja przyrodniczaKarol Kustusch

Inwentaryzacja przyrodnicza pod budowę rurociągu dla GAZ-SYSTEM S.A.

Zakończyliśmy kolejną usługę realizowaną na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Badania polegały na inwentaryzacji zasobów przyrodniczych na przebiegu planowanych rurociągów.
zdjęcie rzeka wisła woda piasek fragment nieba z chmurami w oddaleniu kominy inwentaryzacja przyrodniczaKarol Kustusch

Inwentaryzacja przyrodnicza dla PGNiG TERMIKA S.A. Warszawa

Zakończyliśmy kolejną inwentaryzację przyrodniczą. Tym razem pracowaliśmy w granicach warszawskiej doliny Wisły. Prace przebiegały zgodnie z harmonogramem.