Ornitolog

Specjalista od awifauny, czyli ptaków

Ornitolog jest ekspertem od ptaków i zarazem jednym z najczęściej potrzebnych specjalistów. Jego praca często niezbędna jest zarówno w trakcie realizacji jak i eksploatacji inwestycji. Główne zadania to ekspertyza ornitologiczna oraz nadzór przyrodniczy.

Znajomość głosów to podstawa

W Polsce występuje ponad 450 gatunków ptaków zatem poza sprzętem (lornetka, luneta, sprzęt audio) niezbędna jest wiedza i doświadczenie które zdobywa się długimi latami spędzonymi w terenie. W pracy ornitologa jednym z najważniejszych elementów jest znajomość głosów i śpiewu ptaków, a nie jest to łatwa sztuka. Prace polegają zarówno na aktywnym wyszukiwaniu ptaków w terenie, jak i obserwacji z punktów. Ptasi ekspert pracuje cały rok, a część kontroli wykonuje w nocy.

Ornitolog a inwestycje

Specjalista od ptaków jest niezbędny przy kompleksowych inwentaryzacjach przyrodniczych np. dla dużych inwestycji liniowych oraz farm wiatrowych. Niezbędny jest również przy inwestycjach na mniejszą skalę np. przy pracach związanych z termoizolacją budynków. W tym przypadku wykonuje on inwentaryzację budynku na możliwość występowania chronionych gatunków ptaków, pomaga przy przygotowaniu odpowiedniego harmonogramu prac czy uzyskaniu wniosków o odstępstwa względem gatunków chronionych. Ornitologa spotkamy również na wszelkich inwestycjach połączonych z wycinką drzew, gdzie wykonuje podobne inwentaryzacja oraz prowadzi nadzór przyrodniczy nad pracami.

zdjęcie ornitolog trzyma lornetkę z uniesioną ręką skierowaną w niebo

Przykładowe realizacje

zdjęcie budynek mieszkalny na osiedlu opinia ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna elewacji budynku mieszkalnego

Ekspertyza dotyczyła jednej z elewacji budynku na warszawskim Bemowie. Zlecenie związane było z planowaną termomodernizacją budynku.
dwa ślimaki winniczki u podstawy pnia drzewa

Przesiedlenie osobników ślimaka winniczka Helix pomatia - nadzór przyrodniczy

Czynności objęte zleceniem polegały chwytaniu osobników ślimaka winniczka Helix pomatia oraz przemieszczeniu ich na siedliska zastępcze znajdujące się poza terenem inwestycji.
zdjęcie budynku wejście do zus ekspertyza ornitologicznaKarol Kustusch

Ekspertyza ornitologiczna dla ZUS Oddział Rzeszów

Ekspertyza ornitologiczna realizowana była na zlecenie wydziału Administracyjno-Gospodarczego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie.