Ktętogłów Jynx torquilla – głosy ptaków

Jesteś tu: Blog -> Głosy ptaków -> Ktętogłów Jynx torquilla – głosy ptaków

krętogłow na czubku suchego konara

Fot. iStock

Pozostałe głosy ptaków słyszalne na nagraniu:

Gatunki słyszalne na drugim planie, to śpiewak, paszkot, kos oraz pojawiający się w tle grzywacz.

Dzięcioł, który nie kuje dziupli

Ten niewielki ptak wielkości szpaka, zasiedla skraje lasów lub niewielkie zadrzewienia pośród pól, łąk i pastwisk, także parki i ogrody, również w pobliżu zabudowań o charakterze wiejskim. Gniazduje w dziuplach, często zajmuje budki lęgowe dla szpaków. Jest naszym jedynym gatunkiem dzięcioła, który nie kuje własnych dziupli. Jest gatunkiem średnio licznym, co w połączeniu ze swoim kryptycznym (maskującym) ubarwieniem sprawia, że łatwo go przeoczyć.

Niezwykłe zachowanie

Szczególną cechą krętogłowa jest jego osobliwe zachowanie, które ujawnia w sytuacji zagrożenia. Zwyczaj ten znajduje zresztą swoje odzwierciedlenie w krajowej nazwie tego gatunku, i nie tylko krajowej (ang. wryneck, ros. wiertiszejka). Otóż schwytany np. w dłoń wykonuje na wszystkie strony wężowate ruchy głową i szyją, do złudzenia upodabniając się w ten sposób do niebezpiecznego gada. Takie zachowanie ma na celu zdezorientowanie potencjalnego napastnika

Pojękiwanie w duecie

Krętogłów nie jest zbyt utalentowanym śpiewakiem. Jego pieśń to monotonne, płaczliwe pojękiwanie. Przypominające głosy małych sokołów, w nieco zwolnionym tempie. Nierzadko, zwłaszcza w pobliżu dziupli, nawołują w duecie oba ptaki, samiec i samica jednocześnie.

Posłuchaj także inne głosy ptaków

zdjęcie sikory bogatki na gałęzi

Głosy ptaków - Bogatka Parus major

Bogatka jest, podobnie jak inne sikory, ptakiem wokalnym i ma do 40 rodzajów zawołań i pieśni. Zawołania są generalnie takie same między płciami, ale samiec jest znacznie aktywniejszy w tym względzie, a samica rzadko nawołuje.
zdjęcie puszczyka siedzącego na gałęzi

Głosy ptaków - Puszczyk Strix aluco

Głos puszczyka, falująco-drżące pohukiwanie, zna chyba każdy z nas. Jest on chętnie wykorzystywany w kinematografii dla podbudowania napięcia niektórych filmowych scen.
ptak samiec zięby siedzi na gałęzi na zielonym tle

Głosy ptaków - Zięba Fringilla coelebs

Repertuar zięby jest stosunkowo bogaty. Śpiew, to dość niezmiennie i niestrudzenie powtarzana, opadająca zwrotka, zakończona wyższym i mocniejszym akcentem.