Jesteś tu: Usługi -> Pomiary hałasu
Hałas, zgodnie z ustawą Prawa Ochrony Środowiska, obejmuje zakres dźwięków o częstotliwościach od 16 Hz do 16000 Hz. Jest to ogólnie przyjęty zakres „słyszalności” dźwięków.
źródło: Zagrożenia i skutki narażenia (ciop.pl)
https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P620059861340178661073&html_tresc_root_id=32274&html_tresc_id=300002126&html_klucz=32274&html_klucz_spis
Hałas przedstawiany jest w różnych pasmach widma (tercjach, oktawach). Najlepiej oddaje to wykres przedstawiający zakres słyszalności i próg bólu wywołany hałasem, który przyjmuje się od natężenia około 120 ÷ 140 dB wzwyż. Jednakże długotrwałe lub systematyczne wystawianie uszu (receptorów) na hałas na poziomie 65÷70 dB jest szkodliwe dla zdrowia.
Coraz częściej w środowisku pracy stosowane są nowoczesne urządzenia ultrasoniczne (pompy ciepła, czujniki dymu), które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, natomiast mogą w istotny sposób wpływać na stan słuchu oraz zdrowia odbiorcy.
To tzw. tło akustyczne, w którym przebywamy. Stąd badanie hałasu, w celu stworzenia warunków równoważnego poziomu dźwięku w zakładach przemysłowych i innych miejscach pracy jest tak ważne.
Wychodząc naprzeciw oczekiwań klientów, oferujemy badania i pomiary hałasu przemysłowego i komunikacyjnego zgodnie z metodyką referencyjną wykonania okresowych pomiarów hałasu w środowisku, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji.
Akredytowane badanie poziomu hałasu wykonujemy w zakresie częstotliwości od 3,15 Hz do 20 kHz.
W ramach usługi możemy również wykonać pomiary ultradźwięków w zakresie do 40 kHz.
Używamy sprzętu do pomiarów wibroakustycznych, GPS i weryfikacji warunków meteorologicznych.
Wszystkie urządzenia przed wykonaniem pomiaru są kalibrowane i wzorcowane.
Niewątpliwą zaletą wykonania specjalistycznych pomiarów jest forma i wszechstronność ich zastosowania. Specjalistyczne pomiary hałasu są niezbędne do wielu spraw. Oto niektóre z nich:
Do badań hałasu przemysłowego (komunikacyjnego) i środowiskowego wlicza się w zasadzie wszystkie urządzenia wydające dźwięk: wentylatory, dystrybutory stacji paliw, urządzenia do przetwarzania odpadów, transformatory, magazyny energii, prace strzałkowe, odkrywkowe, silniki mechaniczne i elektryczne itd. Ocena hałasu pozwala określić, czy środowisko pracy nie jest szkodliwe dla ludzi, którzy tam przebywają.
Przykładowymi przedsięwzięciami, dla których warto wykonać pomiary hałasu to:
Centra handlowe
Osiedla mieszkaniowe oraz pojedyncze domy jednorodzinne
Miejsca zbierania i/lub przetwarzania odpadów;
Drogi, mosty, tunele
Trasy kolejowe, tramwajowe
Parkingi w tym wielopoziomowe
Farmy wiatrowe
Farmy fotowoltaiczne
Kopalnie, młyny
Budowa gazociągów, ciepłociągów, linii elektroenergetycznych
Pomiary hałasu wykonywanie realizowane są przez akredytowane laboratoria w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności.
Nasze laboratorium jest w pełni przygotowane do stawianych wymagań przez Polskie Centrum Akredytacji lub European co-operation for Accreditation.
Posiadamy najnowocześniejsze, dostępne na rynku urządzenia do wykonywania badań w warunkach laboratoryjnych.
Korzystamy z pionierskich urządzeń firmy SVANTEK – jest to jeden z liderów w branży urządzeń akustycznych wykorzystywanych w pomiarach hałasu.
Przed wykonaniem badań kalibrujemy miernik poziomu dźwięku (spełniający normę IEC 61672-1) za pośrednictwem kalibratora (zgodnego ze specyfikacją klasy 1 normy IEC 60942).
Wykorzystywany przez nas sprzęt oddajemy do tzw. wzorcowania co 24 miesiące, byś miał pewność, że badanie będzie precyzyjne.
Zapraszamy do kontaktu w celu indywidualnej wyceny akredytowanych pomiarów hałasu. Badania metodą próbkowania wykonywane jest zazwyczaj od godziny do kilkunastu godzin.
Jeżeli jest dużo źródeł hałasu, długość pomiaru może ulec wydłużeniu. Wykonujemy pomiary całodobowe, gdzie jak sama nazwa wskazuje parametry pomiarowe zbieramy nieprzerwanie przez 24H.
Wykonanie badań zależne jest od warunków atmosferycznych: ciśnienie, temperatura, sytuacji meteorologicznej, prędkości wiatru. Analiza danych i opracowanie wyników zazwyczaj trwają kilka dni. Dodatkowo, na życzenie klienta możemy wykonać symulację oddziaływania źródeł akustycznych na środowisko.