Jesteś tu: Usługi -> Ocena oddziaływania na środowisko
Raport środowiskowy – czym jest ?
Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko pozwala na zbadanie wpływu planowanego projektu na określone elementy środowiska. Raport środowiskowy ma na celu zidentyfikowanie zagrożeń oraz aplikację odpowiednich działań, które umożliwią ograniczenie lub nawet wykluczenie szkodliwego wpływu na środowisko. Chodzi tu głównie o uregulowanie takich negatywnych czynników jak emisja gazów lub dokuczliwych hałasów do środowiska.
Ocena oddziaływania na środowisko – podstawa prawna
Podstawowymi aktami prawnymi określającymi zasady dotyczące opracowania dokumentacji są:
- ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody,
- ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
- rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Jak widać, podstaw prawnych jest w tym przypadku wiele i trzeba mieć dużą wiedzę oraz praktykę, aby sprawnie poruszać się w wymienionych wyżej ustawach i rozporządzeniu. Warto powierzyć wykonanie oceny oddziaływania na środowisko doświadczonej osobie, która miała do czynienia z wieloma projektami i nie popełni podstawowych błędów. W przeciwnym wypadku wszelkie możliwe braki lub błędy w dokumentacji najprawdopodobniej opóźnią zakończenie niezbędnych formalności. Jeżeli raport będzie wymagał wielu poprawek, wówczas może się zdarzyć, że może on zostać zwrócony w nasze ręce, aby dokonać niezbędnej korekty. Należy mieć też na uwadze, że już samo opracowanie dokumentu trwa dosyć długo, dlatego dla wielu inwestorów każdy dzień jest na wagę złota.
Kiedy inwentaryzacja jest wymagana?
Ocenę oddziaływania na środowisko wykonuje się wówczas, gdy po przedłożeniu karty informacyjnej przedsięwzięcia organ wydający decyzję środowiskową stwierdzi, że istnieje konieczność sporządzenia OOŚ, po przeanalizowaniu kryteriów, które zostały wspomniane w art. 63 ust. 1 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczności w ochronie przyrody. Urząd określa również zakres raportu środowiskowego. Podobnym przypadkiem jest inwestycja, która może zostać określona jako zawsze znacząco oddziaływująca (negatywnie) na środowisko. Wówczas należy opracować dokumentację w pełnym zakresie.
Zdarza się też, że zaplanowany przez nas projekt inwestycyjny może mieć wpływ na obszar Natura 2000, wtedy też wykonujemy raport OOŚ.
Co powinien zawierać raport oddziaływania na środowisko?
- precyzyjny opis zamierzonego przedsięwzięcia,
- przedstawienie elementów przyrodniczych środowiska, które znajdą się w sferze przewidywanego oddziaływania,
- rezultaty inwentaryzacji przyrodniczej,
- opis obecnych w okolicy lub w bezpośrednim obszarze oddziaływania planowanej inwestycji zabytków objętych ochroną,
- charakterystyka krajobrazu,
- opis wariantów proponowanej działalności,
- uargumentowanie przedstawionego przez wnioskodawcę wariantu,
- opis sposobów prognozowania, wykorzystanych na etapie opracowania raportu,
- wyszczególnienie potencjalnych znaczących oddziaływań planowanego projektu na środowisko,
- opis spodziewanych działań zmierzających do uniknięcia, zapobiegania, ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko,
- kompensacja przyrodnicza,
- wykazanie potencjalnych konfliktów społecznych,
- prezentacja planu monitoringu oddziaływania planowanego projektu inwestycyjnego.
Zaufaj naszym doświadczonym ekspertom. AvesNature już od wielu lat opracowuje starannie przygotowane dokumentacje, które pozwalają inwestorom przejść przez wszystkie urzędowe procesy bez przedłużającego się oczekiwania na możliwość realizacji inwestycji. Na przestrzeni lat zdobyliśmy solidną dawkę wiedzy, którą chcemy się dzielić. Duża ilość wykonanych raportów napawa nas dumą i zachęca do dalszego rozwoju. Zapraszamy do kontaktu, a nasi specjaliści pomogą uporać się z każdym problemem.
Kto opracowuje ocenę oddziaływania na środowisko?
W rezultacie uzyskujemy dokument zawierający nawet kilkaset stron wraz z licznymi załącznikami i szczegółowymi mapami. Przy takiej ilości analizowanych elementów począwszy od spraw technicznych, poprzez aspekty środowiskowe a skończywszy na społecznych i kulturowych, konieczna jest współpraca wszystkich podwykonawców zajmujących się tworzeniem dokumentacji. Przygotowaniem takiego raportu zajmują się wyspecjalizowane firmy i zespoły ekspertów. Specjaliści współpracują ze sobą dla głównego wykonawcy oceny oddziaływania na środowisko.
Ile kosztuje raport oddziaływania na środowisko?
Cena raportu oddziaływania na środowisko cechuje się bardzo dużą zmiennością. Koszt wykonania usługi zależy od wielkości, złożoności projektu, lokalizacji przyszłej inwestycji i orientacyjnych oddziaływaniach na lokalną przyrodę oraz możliwych protestów społecznych. Wpływ na ostateczną cenę mają też wymagania urzędów, do których zostanie złożony raport. Potrafią się one różnić w zależności od regionu kraju. Należy pamiętać, że jeszcze przed opracowaniem oceny oddziaływania na środowisko przeważnie przygotowuje się tzw. kartę informacyjną przedsięwzięcia (KIP). Jeśli KIP jest rozbudowany i posiada wiele informacji, które zostaną wykorzystane przy wykonaniu raportu, wówczas możemy zapłacić mniej za dokumentację. Zakres cen, w których można zlecić sporządzenie raportu, zaczyna się od 2 000 złotych i może osiągnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych netto. Warto mieć na uwadze, że wykwalifikowani wykonawcy raportów mogą ustalić końcową cenę raportu dopiero po przeanalizowaniu uzgodnionego przez daną jednostkę zakresu szczegółowości. Jest on uznaniowy i potrafi znacznie odbiegać od powszechnego zakresu, który został określony w ustawie. Tym samym zwiększa to pracochłonność nad dokumentacją.
Przedsięwzięcia wymagające oceny oddziaływania na środowisko
To, czy dane przedsięwzięcie kwalifikuje się do oceny oddziaływania na środowisko, określamy na podstawie jego rodzaju. Ten precyzujemy przy pomocy wartości technicznych, technologicznych, wielkości działalności, a w szczególności – toksyczności dla otaczającego środowiska.
Prawo polskie określa następujący podział dla przedsięwzięć:
Grupa I – są to inwestycje, które mogą zawsze mieć znaczący wpływ na środowisko. Przeprowadzenie OOŚ jest w tym przypadku obowiązkowe.
Grupa II – to przedsięwzięcia mogące prawdopodobnie znacząco oddziaływać na przyrodę. To, czy konieczne będzie przeprowadzenie raportu środowiskowego, jest określane na drodze postanowienia. Wpływ mają tutaj wyniki kwalifikacji.
Przynależność do poszczególnej grupy określona jest w rozporządzeniu Rady Ministrów, które zostało wydane na podstawie art. 60 UOOŚ. Uwzględnia możliwy wpływ konkretnych inwestycji na środowisko.
Jakie inwestycje wymagają sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko?
Inwestycje, które wymagają sporządzenia OOŚ | Inwestycje przy których może, lecz nie musi być wymagana OOŚ |
|
|
Dlaczego warto nas wybrać?
Posiadamy zespół ekspertów
Dysponujemy specjalistami z wielu dziedzin: ornitolog, herpetolog, teriolog i chiropterolog, ichtiolog, entomolog, botanik i lichenolog, dendrolog i innymi.
Ponad 400 realizacji
Zrealizowaliśmy ponad 400 dokumentacji środowiskowych i przyrodniczych w całej Polsce (w tym wiele inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczych).
Ponad 20 lat doświadczenia
Posiadamy ponad 20 lat doświadczenia w ochronie przyrody i badaniach naukowych. W samej branży ochrony środowiska nieustannie działamy już od ponad 10 lat.
Jak długo trwa przygotowanie raportu środowiskowego?
Opracowanie oceny oddziaływania na środowisko jest procesem długotrwałym i złożonym. Już samo przygotowanie inwentaryzacji przyrodniczej, która jest częścią składową raportu OOŚ, trwa co najmniej rok. Organizacja działania konkretnych podwykonawców oraz sporządzenie docelowego opracowania to kolejne kilka miesięcy. Warto mieć na uwadze, że czas ten jednak jest konieczny, aby bez przeszkód przeprowadzić inwestycje na wysoką skalę.
Przykładowy raport oddziaływania na środowisko
Poniżej przedstawiamy przykładową ocenę oddziaływania na środowisko. Na podstawie poniższego wzoru sporządzamy cały dokument z wielką starannością i rzetelnością. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym wzorcem. W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami. Wycena BEZPŁATNA.
Przykładowy raport oddziaływania na środowisko
pobierz plik PDF