Ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna

Jest to opinia ornitologiczna (inaczej ekspertyza) ornitologa lub/i chiropterologa dotycząca możliwości występowania chronionych gatunków zwierząt, lub ich braku (najczęściej ptaków, nietoperzy) zwykle w obiektach budowlanych oraz na drzewach lub w dziuplach drzew.

Wycinka drzew i krzewów

Opinia ornitologiczna, a niekiedy również chiropterologiczna niezbędna jest także podczas wycinki drzew. W myśl obowiązującego rozporządzenia (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r.; Dz.U. 2014, poz. 1348), każde drzewo oraz budynek jest potencjalnym siedliskiem ptaków. Dlatego wycinka drzew oraz prace termomodernizacyjne budynków powinny być skonsultowane ze specjalistą zoologiem (najczęściej ornitologiem i chiropterologiem).

Ile trwa sporządzenie ekspertyzy?

Czas realizacji związany jest z wielkością i liczbą obiektów przeznaczonych do termomodernizacji. W przypadku obiektów niewielkich trwa parę godzin, inwentaryzacja dużego budynku z dużą liczbą potencjalnych nisz gniazdowych może zająć parę dni. Kompletna dokumentacja jest zwykle gotowa w terminie kilku dni od zlecenia usługi.

Co oferujemy?

Pełnimy kompleksową i terminową obsługę w zakresie ekspertyz przyrodniczych dla obiektów przeznaczonych do remontu i/lub termomodernizację. Wypełniamy wniosek do RDOŚ o czynności zakazane w stosunku do gatunków zwierząt chronionych. Relacja ceny do jakości naszych usług jest bezkonkurencyjna. Ugruntowana pozycja i marka naszej firmy zapewnia sprawne rozpatrzenie i przyjęcie naszych dokumentacji przez podmioty decyzyjne.

Konsekwencje nierzetelnej i budżetowej ekspertyzy ornitologicznej

Wszelkie niedociągnięcia budżetowej, niesumiennie sporządzonej dokumentacji zostaną wskazane przez organ oceniający (np. RDOŚ). Konsekwencją będzie zwrot dokumentacji w celu udzielenia dodatkowych wyjaśnień i wniesienia stosownych uzupełnień. Tym samym oddali to termin uzyskania decyzji i realizację Twojej inwestycji.

Ile kosztuje ekspertyza ornitologiczna budynku?

Koszt zwyczajowo zależy od wielkości obiektu, a tym samym nakładu czasu jaki należy przeznaczyć na inwentaryzację. Zwykle oscyluje w przedziale kilkuset złotych. Może przekroczyć tę sumę w przypadku dużych obiektów.

Zapytaj o koszt ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej dla Twojej inwestycji – wycena bezpłatna.

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj na czym polega ekspertyza ornitologiczna lub zobacz przykładową dokumentację.

zdjęcie wróbli na dachu ekspertyza ornitologiczna

Przykładowe realizacje

zdjęcie kościoła opinia ornitologicznaKarol Kustusch

Opinia ornitologiczna dla czterech kościołów

Zlecenie obejmowało sporządzenie dokumentacji dla czterech kościołów zlokalizowanych w okolicach Kutna, Łowicza i Warszawy.
zdjęcie budynku szkoły opinia ornitologiczna

Opinia ornitologiczna i chiropterologiczna w Gdańsku

Budynek Szkoły poddany był inwentaryzacji przyrodniczej już w zeszłym roku. Sporządzona w 2018 roku opinia ornitologiczna straciła jednak już ważność.
zdjęcie budynku białołęka warszawa ekspertyza ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna na warszawskiej Białołęce

Wykonaliśmy kolejną ekspertyzę ornitologiczną dla budynku przeznaczonego do modernizacji.