• Baner na stronę opinia ornitologiczna Warszawa

Opinia ornitologiczna w Warszawie

Jesteś tu: Ekspertyza ornitologiczna -> Opinia ornitologiczna Warszawa

Opinia ornitologiczna – w jakim celu?

Opinia ornitologiczna (zwana również ekspertyzą ornitologiczną) wykonywana jest w celu ochrony ptaków znajdujących się na terenie inwestycji. Dzięki niej możemy stwierdzić jakie gatunki ptaków zasiedlają drzewa i krzewy przeznaczone do wycinki, lub budynki przeznaczone do termomodernizacji. Opinia ornitologiczna sporządzona przez wykwalifikowanego ornitologa niezbędna jest do uzyskania zezwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w celu uniknięcia nieumyślnego zniszczenia siedlisk ptaków podczas prac remontowych.

Ile kosztuje ekspertyza ornitologiczna?

Bardzo często klienci kierują do nas pytania o cenę opinii ornitologicznej. Nie jesteśmy w stanie określić stałej ceny za sporządzenie profesjonalnej ekspertyzy ornitologicznej, ponieważ cena waha się w zależności od specyfikacji inwestycji. Kluczowymi czynnikami wpływającymi na koszt stworzenia opinii ornitologicznej są wielkość obiektu oraz ilość czasu potrzebnego dla ornitologa, aby mógł dokładnie przeanalizować teren inwestycji. Zwykle cena waha się w okolicy kilkuset złotych, jednak koszty te mogą wzrosnąć w przypadku dużych obiektów.

Kto potrzebuję opinii ornitologicznej – podstawa prawna?

Ekspertyza ornitologiczna oraz chiropterologiczna jest niezbędna do uniknięcia nieumyślnego zniszczenia siedlisk ptaków podczas trwania inwestycji. Załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt mówi, że ptaki i nietoperze zamieszkujące tereny miejskie objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Natomiast z badań wynika, że większość budynków jest zasiedlona przez ptaki i nietoperze. W związku z tym powinniśmy zawsze sporządzić opinię ornitologiczną przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych.

Oddział Warszawa
Meksykańska 6/45, 03-948 Warszawa
tel: +48 504 122 781

BEZPŁATNA WYCENA

Czy wiesz że?
Urząd Miasta w Warszawie z uwagi na fakt, iż co roku podczas robót budowlanych ginęło wiele gatunków ptaków, uchwalił obowiązek składania opinii ornitologicznych.

Jesteśmy Biurem Ekspertyz Środowiskowych z wieloletnim doświadczeniem w zakresie sporządzania opinii ornitologicznych oraz chiropterologicznych. Podejmiemy się wykonania ekspertyzy ornitologicznej w Warszawie, jak i innych zakątkach Polski.

Przy jakich inwestycjach wymagana jest opinia ornitologiczna?

Ekspertyza ornitologiczna przy termomodernizacji budynku

Termomodernizacja budynku

Przy każdej przebudowanie budynku (np. termomodernizacji lub zmianie elewacji) niezbędne jest wykonanie opinii ornitologicznej i chiropterologicznej. Bez względu na to czy jest to mały dom jednorodzinny czy duży biurowiec nie możemy wykluczyć, że znajdują się w nim siedliska ptaków, więc powinniśmy zlecić wykonanie ekspertyzy ornitologicznej.

Opinia ornitologiczna przy wycince drzew

Wycinka drzew

Przy każdej wycince drzew niezbędne jest przeprowadzenie nadzoru przyrodniczego, aby zapobiec zniszczeniu siedlisk ptactwa. Do wykonania profesjonalnej oceny niezbędny jest ornitolog z wieloletnim doświadczeniem, którzy bezbłędnie oceni możliwości inwestycyjne w kontekście zagrożenia środowiskowego oraz wykona niezbędną dokumentację pozwalającą wykonać wycinkę zgodnie z prawem.

Opinia ornitologiczna przy przebudowie drogi

Przebudowa drogi

Przy przebudowie drogi najczęściej mamy również do czynienia z wycinką drzew, a co za tym idzie powinniśmy zlecić wykonanie profesjonalnej opinii ornitologicznej, aby zapobiec wstrzymania inwestycji podczas jej trwania.

20

lat doświadczenia w ochronie przyrody i badaniach naukowych

10

lat działalności w branży ochrony środowiska

400

zrealizowanych projektów

Z pomocą naszych specjalistów z zakresu ornitologii i chiropterologii unikniesz problemów związanych z nieprawidłowym przeprowadzeniem badań prowadzonej inwestycji. Razem tworzymy zespół ludzi, którzy z przyjemnością podejmują się przeróżnych wyzwań. To właśnie pasja napędza nas do działania. W AvesNature łączymy doświadczenie i młodzieńczy entuzjazm. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przykładowym cennikiem, znajdującym się poniżej. Jesteśmy firmą, która oferuje przeprowadzenie opinii ornitologicznej na terenie Warszawy i okolic.

Ekspertyza ornitologiczna – dlaczego powinien ją wykonać ornitolog z doświadczeniem?

Przeprowadzenie prac bez szkody dla środowiska

Przeprowadzenie prac bez szkody dla środowiska

W przypadku zagrożenia zniszczeniem siedlisk ptaków powinniśmy podjąć kroki mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. W takiej sytuacji warto sporządzić projekt kompensacji przyrodniczej. Powinniśmy poprzez budki lęgowe zrekompensować wszystkie zniszczone gniazda.

Prowadzenie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem

Prowadzenie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem

Przed wykonaniem prac budowlanych powinniśmy stworzyć harmonogram robót, który zapobiegnie przestoją w pracach remontowych. Opinia ornitologiczna powinna być wykonana przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, więc zważając na to, że ekspertyzę ornitologiczną wykonuje się w okresie: od 1 kwietnia do 15 października trzeba zaplanować te działania odpowiednio wcześnie.

Opinia ornitologiczna jako obowiązkowy dokument składany w PINB w Warszawie

Opinia ornitologiczna jako obowiązkowy dokument składany w PINB w Warszawie

Opinia ornitologiczna składana w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego dla miasta stołecznego Warszawy musi zawierać informację o wszystkich gatunkach ptaków zasiedlających teren danej inwestycji. Bez sporządzonej za wczasu ekspertyzy ornitologicznej PINB może wstrzymać prace do czasu sporządzenia opinii przez wykwalifikowanego ornitologa. Urząd Miasta w Warszawie z uwagi na fakt, iż co roku podczas robót budowlanych ginęło wiele gatunków ptaków, uchwalił obowiązek składania opinii ornitologicznych.

Zapobieganie pokrywania się terminów prac budowlanych wraz z czasem zasiedlania przez ptaki

Zapobieganie pokrywania się terminów prac budowlanych wraz z czasem zasiedlania przez ptaki

Wykonanie opinii ornitologicznej przed rozpoczęciem prac pozwala szczegółowo zaplanować harmonogram prac, w którym uwzględnimy okres zasiedlania przez ptaki. Pozwoli to na uniknięcie przestojów w pracach, co wpłynie pozytywnie na czas wykonywania prac remontowych. Okresami, w których wykonuje się opinie ornitologiczną są:

  • od 1 września do 31 marca – wiosną przed modernizacją budynku;
  • od 1 kwietnia do 15 października – wiosną na rok przed modernizacją.

Wszelkie błędy oraz braki w dokumentacji zostaną wskazane przez organ weryfikujący (np. RDOŚ). Konsekwencją będzie zwrot dokumentacji w celu udzielenia dodatkowych wyjaśnień i wniesienia stosownych uzupełnień. Tym samym oddali to termin uzyskania decyzji i realizację Twojej inwestycji. Z nami unikniesz opóźnień, działamy szybko i skutecznie.

Przykładowa cena – ekspertyza ornitologiczna w Warszawie

Jak już wspominaliśmy, cena usługi jest uzależniona od kilku czynników, takich jak: wielkość inwestycji i czas poświęcony na przeprowadzenie rzetelnej opinii ornitologicznej. Zachęcamy do kontaktu, w celu bezpłatnej wyceny – nasz specjalista odpowie na każde pytania.

Wielkość budynkudom jednorodzinnyśrednia kamienicablok wielorodzinny
Cena netto*700 zł900 zł1200 zł

* Cennik w tabeli jest przykładowy i może ulec zmianie

BEZPŁATNA WYCENA

Sprawdź cennik opinii ornitologicznej w innych miastach

Zapoznaj się z kosztem wykonania ekspertyzy ornitologicznej w twoim mieście, WYCENA BEZPŁATNA.