Jak widzą ptaki? – ptasi wzrok i jego tajemnice

Świat widziany oczami ptaka różni się od tego co widzimy my. Można powiedzieć, że te zwierzęta mają doskonałe widzenie. Ma na to wpływ bardziej skomplikowana budowa oczu ptaków. Zatem jak widzą ptaki? Czy spektrum kolorów, które widzą, jest większe? Czy ekspertyza ornitologiczna może pomóc chronić ich miejsca lęgowe?

Jak ptaki widzą otaczający nas świat?

Wzrok ptaków jest zbliżony do ludzkiego, ale posiada kilka unikalnych zdolności. Ptaki widzą świat w spektrum widzialnym światła, o długości fali od 380 do 750 nanometrów, podobnie jak my ludzie. Jednak w przeciwieństwie do nas, ptaki mają zdolność do postrzegania fal ultrafioletowych. 

Ta dodatkowa zdolność daje im znaczną przewagę w orientacji w otaczającej przestrzeni, zwłaszcza w gęstych lasach. Dzięki percepcji promieniowania ultrafioletowego, ptaki widzą dodatkowe wzory i informacje, które są niewidoczne dla naszego ludzkiego oka. To pozwala im lepiej radzić sobie w trudnych warunkach i unikać niebezpieczeństw, co stanowi niezwykłą adaptację do ich naturalnego środowiska. 

Fascynujące jest, jak różnorodność w układzie sensorycznym różnych gatunków pozwala im przetrwać i prosperować w różnych zakątkach naszej planety.

Rola ptasiego wzroku w codziennym funkcjonowaniu tych zwierząt

Ptasie oczy pełnią kluczową rolę w życiu tych zwierzą. Oto kilka kluczowych ról, jakie pełni ptasi wzrok:

  1. Zdobywanie pokarmu – ptaki, które są drapieżnikami, polegają na swoim ostrym wzroku, aby wypatrywać zdobyczy z dużej odległości. Ich wzrok pozwala im precyzyjnie zlokalizować ofiarę i dokładnie określić odległość, dzięki czemu mogą skutecznie polować.
  2. Orientacja i nawigacja – ptaki migrujące na długie dystanse polegają na swoim wzroku, aby znaleźć właściwą trasę i rozpoznać tereny nawigacyjne. Mogą wykorzystywać wzorce gwiazd, promieniowanie UV odbite od przedmiotów i krajobrazu, aby utrzymać właściwy kierunek.
  3. Rozmnażanie – wzrok odgrywa ważną rolę w zachowaniach godowych ptaków. Piękne upierzenie i intensywne barwy u samców służą do przyciągania samicy. Ostra percepcja kolorów pozwala im rozpoznawać te wzory i ocenić zdolności reprodukcyjne potencjalnego partnera.
  4. Wykrywanie zagrożeń – wzrok ptaków pozwala im wykrywać potencjalne zagrożenia z powietrza i ziemi, co jest kluczowe dla ich przetrwania. Szybkie reagowanie na widok drapieżników pozwala im unikać niebezpieczeństwa.
  5. Komunikacja – wzrok jest również ważnym narzędziem w komunikacji między ptakami. Wzory na skrzydłach, piórach czy obrączkach oczu mogą służyć do wyrażania emocji, wskazywania hierarchii społecznej lub rozpoznawania swoich towarzyszy.
  6. Poszukiwanie schronienia – ptaki muszą znaleźć odpowiednie miejsca do gniazdowania i odpoczynku. Ich wzrok pozwala im identyfikować bezpieczne, ukryte miejsca i miejsca, gdzie mogą zbudować gniazda.

Czy ptaki widzą kolor? – Jak widzą ptaki promienie UV?

W przypadku ptaków kwestia widzenia kolorów jest niezwykle ciekawa. Oprócz trzech receptorów odpowiedzialnych za kolory posiadają one czwarty receptor, który pozwala im na widzenie w ultrafiolecie. 

Dzięki temu ptaki mogą dostrzegać fale ultrafioletowe i kolory, których ludzki wzrok po prostu nie jest w stanie dostrzec. To daje im znacznie większą paletę barw i prawdopodobnie wzbogaca ich doświadczenie wizualne o niesamowite widoki, których my, ludzie, nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

W jaki sposób ptaki widzą owady?

Wiesz już jakie kolory widzą ptaki, oraz że struktura oka ptaka umożliwia im ultrafioletowe widzenie. Oprócz tego warto jednak zwrócić uwagę na niektóre małe ptaki owadożerne z rodzaju Empidonax. Budowa oczu ptaków polujących na owady może posiadać kompleks wytwarzających duże ilości energii megamitochondriów otoczony setkami małych, pomarańczowych „kropelek oleju”. Taka budowa pozwala ptakom widzieć owady w jeszcze lepszych stopniu, co ułatwia im żerowanie.

Czy ptaki widzą w nocy?

Oczywiście wzrok ptaków jest na tyle rozwinięty, że świetnie widzą w nocy. Co prawda nie dotyczy to wszystkich gatunków, ale świetnym tego przykładem są przede wszystkim sowy, czyli ptaki podróżujące nocą, które wtedy głównie polują. Ptaki drapieżne widzą w nocy dzięki temu, że ich gałkach ocznych występuje przewaga pręcików, które umożliwiają widzenie przy słabym oświetleniu.

Czy ptaki widzą świat inaczej? – podsumowanie

Jak widać, ptasi wzrok jest o wiele bardziej skomplikowany niż ludzki. Postrzeganie światła ultrafioletowego oraz o wiele większe ptasie pole widzenia sprawiają, że widzą one w wiele więcej niż my. Pomagam im to oczywiście w codziennym życiu zarówno podczas żeru jak i unikania zagrożenia. Ptaki są dowodem na piękno otaczającej nas natury, dlatego warto je chronić. Pomóc w tym może m.in. ekspertyza ornitologiczna na terenach przeznaczonych na inwestycję. Dzięki temu jest szansa na ochronę miejsc lęgów tych zwierząt.

jak widzą ptaki

Przykładowe realizacje

zdjęcie łąki i lasu, dwa wysokie kominy na drugim planie na tle niebieskiego nieba

Ocena śladu ekologicznego dla Veolia Energia Łódź S.A.

Wykonaliśmy opracowanie polegające na ocenie śladu ekologicznego oraz wpływu na bioróżnorodność oraz przygotowanie planu działań w zakresie poprawy stanu bioróżnorodności dla elektrociepłowni Veolia Energia Łódź S.A.
zdjęcie aleja drzew ocena oddziaływania na środowisko

Raport środowiskowy dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni fotowoltaicznej

Zakończyliśmy prace nad kolejnym dużym projektem dla elektrowni fotowoltaicznej o powierzchni blisko 150 hektarów.
po zielonym polu chodzą sarny inwentaryzacja przyrodniczaKarol Kustusch

Inwentaryzacja przyrodnicza pod budowę rurociągu dla GAZ-SYSTEM S.A.

Zakończyliśmy kolejną usługę realizowaną na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Badania polegały na inwentaryzacji zasobów przyrodniczych na przebiegu planowanych rurociągów.