Lelek Caprimulgus europaeus – głosy ptaków

Jesteś tu: Blog -> Głosy ptaków -> Lelek Caprimulgus europaeus – głosy ptaków

lelek siedziący na suchej gałęzi

Fot. Andrzej Gabiński

Lelek – mieszkaniec borów sosnowych

Zasiedla rozległe kompleksy leśnie z polanami i zrębami, gdzie zakłada swoje terytoria. Preferuje bory mieszane i suche. Kluczowym elementem determinującym występowanie lelka jest obecność młodników sosnowych lub nalotu młodych sosenek lub brzóz. Z tego względu często spotykany jest na poligonach. Najchętniej zasiedla młodniki sosnowe w wieku do 5 lat.

Ptak o terkoczącym głosie

Pieśń lelka należy do jednych z najbardziej niezwykłych dźwięków wydawanych przez ptaki. Bardziej przywodzi na myśl pracujące gdzieś w oddali na wysokich obrotach urządzenie aniżeli głosy ptaków. Jest to jednostajny, terkoczący i donośny dźwięk (słyszalny nawet z 1 km), jedynie z krótkimi przerwami wydawany na wyższych to znowu niższych częstotliwościach. Usłyszeć lelka możemy w zasadzie od zachodu do wschodu słońca, jednak szczyt jego aktywności głosowej przypada w początkowej oraz końcowej części nocy.

Pozostały repertuar lelków

Ptaki śpiewają siedząc na suchej żerdzi drzewa lub też podczas lotu godowego ponad swoim rewirem lęgowym. Będąc w powietrzu, lelki wydają niekiedy serie klaśnięć skrzydłami, które są elementem lotu godowego w obrębie zajmowanego terytorium lęgowego (można jest usłyszeć na początku drugiego nagrania). Dodatkowo od czasu do czasu usłyszymy również krótkie, przypominające żabę, skrzeczące głosy, które można opisać słowem dźwiękonaśladowczym jako kuek.

Lelek a ropucha zielona

Głos lelka jest niepowtarzalny i raczej nie do pomylenia. Niemniej jednak niedoświadczony obserwator może pomylić go z ropuchą zieloną. Dlatego bezbłędna jego identyfikacja wymaga pewnego osłuchania się w terenie. Tym bardziej, że oba te gatunki mogą niekiedy współwystępować.

Posłuchaj także inne głosy ptaków

zdjęcie sikory bogatki na gałęzi

Głosy ptaków - Bogatka Parus major

Bogatka jest, podobnie jak inne sikory, ptakiem wokalnym i ma do 40 rodzajów zawołań i pieśni. Zawołania są generalnie takie same między płciami, ale samiec jest znacznie aktywniejszy w tym względzie, a samica rzadko nawołuje.
zdjęcie puszczyka siedzącego na gałęzi

Głosy ptaków - Puszczyk Strix aluco

Głos puszczyka, falująco-drżące pohukiwanie, zna chyba każdy z nas. Jest on chętnie wykorzystywany w kinematografii dla podbudowania napięcia niektórych filmowych scen.
ptak samiec zięby siedzi na gałęzi na zielonym tle

Głosy ptaków - Zięba Fringilla coelebs

Repertuar zięby jest stosunkowo bogaty. Śpiew, to dość niezmiennie i niestrudzenie powtarzana, opadająca zwrotka, zakończona wyższym i mocniejszym akcentem.