Słowik szary Luscinia luscinia – głosy ptaków
Jesteś tu: Blog -> Głosy ptaków -> Słowik szary Luscinia luscinia – głosy ptaków
fot. iStock
Pozostałe głosy ptaków słyszalne na nagraniu:
- kapturka Sylvia atricapilla (00:00)
- piecuszek Phylloscopus trochilus (00:40)
Ponadto na drugim planie przebija się od czasu do czasu pierwiosnek oraz pogwizdywanie kosa. W ostatnich sekundach nagrania pojawia się nawoływanie szpaków.
Słowik szary – niepozorny wirtuoz
Słowik szary, świetnie wpisuje się w myśl powiedzenia „nie szata zdobi…”. Skromną i szarą prezencję kompensuje swoimi zdolnościami wokalnymi. Śpiew słowika szarego należy do najbardziej donośnych i efektownych pieśni spośród naszych krajowych gatunków ptaków. Wiedzie on stosunkowo skryty tryb życia, toteż o jego obecności najczęściej dowiadujemy się właśnie dzięki donośnym koncertom trwającym z krótkimi przerwami od zachodu do wschodu słońca.
Mieszkaniec wilgotnych zarośli
Pierwotnym siedliskiem słowika szarego są lasy i zadrzewienia liściaste z gęstym podszytem w obrębie dolin rzecznych. Obecnie spotykany jest równie często w zadrzewieniach pośród łąk i terenów uprawnych, w parkach, ogrodach i na cmentarzach, często w pobliżu zbiorników i cieków wodnych. Istotnym czynnikiem warunkującym obecność słowika w danym miejscu jest występowanie głębokiego, luźnego humusu oraz materii organicznej np. w postaci liści i innych fragmentów roślin.
Szary versus rdzawy
Słowik szary śpiewa głównie w nocy, choć zdarza się, że również w ciągu dnia, zwłaszcza na początku sezonu lęgowego. Śpiew słowika szarego jest zbliżony nieco do pieśni słowika rdzawego. Jednak u słowika szarego jest on nieco wolniejszy, posiada dłuższe frazy (ok. 5 sekund) oddzielone dłuższymi przerwami (od 3 do 5 sekund). Zwykle brak również kreszendo w postaci następujących po sobie przedłużających się gwizdów. Charakterystyczna jest występująca u słowika szarego terkocząca zwrotka występująca na końcu każdej pieśni.