Słowik szary Luscinia luscinia – głosy ptaków

Jesteś tu: Blog -> Głosy ptaków -> Słowik szary Luscinia luscinia – głosy ptaków

śpiewający słowik szary

fot. iStock

Pozostałe głosy ptaków słyszalne na nagraniu:

  • kapturka Sylvia atricapilla (00:00)
  • piecuszek Phylloscopus trochilus (00:40)

Ponadto na drugim planie przebija się od czasu do czasu pierwiosnek oraz pogwizdywanie kosa. W ostatnich sekundach nagrania pojawia się nawoływanie szpaków.

Słowik to jeden z najbardziej popularnych ptaków polski. Jest to gatunek niezwykle pospolity występujący niemal w całej Polsce poza regionem południowo-zachodnim. Niestety na czerwonej liście ptaków polski został on oznaczony jako bliski zagrożenia. Jak śpiewa ten ptak? Jakie życie prowadzi? Czym różni się słowik rdzawy od szarego? Czy do ochrony jego siedlisk warto zlecać ekspertyzę ornitologiczną terenów inwestycyjnych?

Słowik szary – niepozorny wirtuoz

Słowik szary, świetnie wpisuje się w myśl powiedzenia „nie szata zdobi…”. Skromną i szarą prezencję kompensuje swoimi zdolnościami wokalnymi. Śpiew słowika należy do najbardziej donośnych i efektownych pieśni spośród naszych krajowych gatunków ptaków.

Wiedzie on stosunkowo skryty tryb życia, toteż o jego obecności najczęściej dowiadujemy się właśnie dzięki donośnym koncertom trwającym z krótkimi przerwami od zachodu do wschodu słońca.

Mieszkaniec wilgotnych zarośli

Pierwotnym siedliskiem słowika szarego są lasy i zadrzewienia liściaste z gęstym podszytem w obrębie dolin rzecznych. Obecnie spotykany jest równie często w zadrzewieniach pośród łąk i terenów uprawnych, w parkach, ogrodach i na cmentarzach, często w pobliżu zbiorników i cieków wodnych.

Istotnym czynnikiem warunkującym obecność słowika w danym miejscu jest występowanie głębokiego, luźnego humusu oraz materii organicznej np. w postaci liści i innych fragmentów roślin. Przez ekspansję człowieka, ptaki teraz mają coraz mniej miejsca dla siebie, dlatego warto zlecać ekspertyzę ornitologiczną terenów inwestycyjnych, która pomoże ochronić miejsca lęgowe tego ptaka. 

Jak gniazduje słowik i żyje?

Gniazda wznosi w zacisznym miejscu na ziemi, między bujnymi roślinami, takimi jak jeżyny lub pokrzywy. Konstruuje je z rozkładających się liści i traw, a wyściółkę wykonuje z delikatnych korzonków.

Jego pożywienie składa się głównie z owadów, ale czasami uzupełnia je nasionami i owocami. Jego śpiew jest niezwykle piękny, a usłyszeć go zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Samce, które nie znalazły partnerki, wydają dźwięki przez najdłuższy czas. W okresie zimowym migruje do wschodniej Afryki. 

Szary versus rdzawy

Słowik szary śpiewa głównie w nocy, choć zdarza się, że również w ciągu dnia, zwłaszcza na początku sezonu lęgowego. Śpiew słowika szarego jest zbliżony nieco do pieśni słowika rdzawego.

Jednak u słowika szarego jest on nieco wolniejszy, posiada dłuższe frazy (ok. 5 sekund) oddzielone dłuższymi przerwami (od 3 do 5 sekund). Zwykle brak również kreszendo w postaci następujących po sobie przedłużających się gwizdów. Charakterystyczna jest występująca u szarego terkocząca zwrotka występująca na końcu każdej pieśni.

Posłuchaj także inne głosy ptaków

jak widzą ptaki

Jak widzą ptaki? – ptasi wzrok i jego tajemnice

Świat widziany oczami ptaka różni się od tego co widzimy my. Można powiedzieć, że te zwierzęta mają doskonałe widzenie. Ma na to wpływ bardziej skomplikowana budowa oczu ptaków. Zatem jak widzi ptak? Czy spektrum kolorów, które widzą, jest większe? Sprawdź to!
Strzyżyk śpiewa z zadartym ogonem.

Strzyżyk zwyczajny - Charakterystyka i śpiew

Strzyżyk zasiedla różnego rodzaju lasy oraz tereny zadrzewione czy krzewiaste, zawsze jednak z gęstym podszytem. Często w sąsiedztwie wykrotów, stert gałęzi czy gąszczu jeżyn, malin itp., pośród których przemyka niezauważenie niczym mysz.
puszczyk zwyczajny

Puszczyk zwyczajny Strix aluco

Głos puszczyka, falująco-drżące pohukiwanie, zna chyba każdy z nas. Jest on chętnie wykorzystywany w kinematografii dla podbudowania napięcia niektórych filmowych scen.