Żuraw Grus grus – głosy ptaków

Jesteś tu: Blog -> Głosy ptaków -> Żuraw Grus grus – głosy ptaków

żuraw tokujący na łące

Fot. iStock

Pozostałe głosy ptaków słyszalne na nagraniu:

  • bogatka Parus major (00:00)
  • pierwiosnek Phylloscopus collybita (00:05)
  • krzyżówka Anas platyrhychos (00:08)

Ponadto gatunki słyszalne na dalszym planie, to brzęczka, podczas całego nagrania oraz pojawiająca się od czasu do czasu zięba.

W Polsce żurawie można spotkać w szczególności na zachodzie i północy kraju, w związku z czym ptak tek nie jest aż tak pospolity. Pomimo tego polska populacja żurawia jest najliczniejsza w Europie. Jak żyje i gniazduje żuraw? Jakie dźwięki wydaje ten ptak? Czy warto wykonywać ekspertyzę ornitologiczną, w celu ochrony jest miejsc lęgowych?

Żuraw – dostojny mieszkaniec mokradeł

Żuraw zasiedla różnego rodzaju tereny podmokłe, włączając w to lasy bagienne (zwłaszcza tzw. olsy) turzycowiska, torfowiska czy inne otwarte mokradła.

Dawniej gniazdował głównie w ustronnych i rozległych lasach olszowych, aktualnie obserwuje się stopniowy proces adaptacji do siedlisk antropogenicznych. Coraz częściej zasiedla niewielkie bagienka śródpolne lub mokradła pośród łąk.

Żurawie – jakie to ptaki?

Jest to jeden z największych ptaków lęgowych polski. Jest to zwierzę o długich nogach, długiej szyi i długim, spiczastym dziobie. Dorosłe żurawie osiągają zazwyczaj wysokość od 100 do 180 cm. Mają imponujący rozpiętość skrzydeł, która może wynosić od 180 do 240 cm. Ich gęste pióra, są zazwyczaj szare, szaro-brązowe lub szaro-beżowe. Na górnej części szyi i głowy mogą występować plamy lub czerwone i czarne znaczenia. Pióra na skrzydłach często mają jasne lub ciemniejsze paski.

Dziób żurawia jest długi, ostry i spiczasty. Jest on wykorzystywany do poszukiwania pokarmu, którym są przede wszystkim bezkręgowce, ale żurawie również zjadają rośliny, nasiona i małe kręgowce.

Jak gniazduje para żurawi?

Żuraw po sezonie toków przystępuje do tworzenia swoich gniazd na terenach podmokłych, często wybierając bagna i torfowiska jako swoje ulubione siedliska. Gdy rodzina żurawi dobierze się w parę, pozostają sobie wierne do końca życia.

Po widowiskowych tańcach para buduje gniazdo zwykle w niedostępnej, podmokłej części lasu, wśród bagien, moczarów lub olsów. Gniazdo żurawia znajduje się zawsze na ziemi i ma formę kopca o średnicy ok. 80 cm, ułożonego z butwiejących roślin. Wysokość tego kopca zależy od wilgotności gruntu. Samica składa w nim najczęściej dwa jaja.

Te obszary są szczególnie cenne, ponieważ stanowią naturalne środowisko dla wielu gatunków ptaków, które są obecnie zagrożone i zagrożone wymarciem. Istotne jest ochrona tych terenów, aby zapewnić odpowiednie miejsca lęgowe dla żurawi i innych ptaków. W celu ochrony terenów lęgowych dla żurawi warto przeprowadzać ekspertyzę ornitologiczną na terenach planowanych inwestycji. 

Czym żywią się żurawie?

Żurawie są gatunkiem ptaka, który charakteryzuje się wszystkożernością. W ich codziennej diecie przeważa jednak pokarm roślinny, składający się z nasion, korzonków, źdźbeł i młodych pędów roślin.

Oprócz tego młode żurawie spożywają również różnego rodzaju bezkręgowce, takie jak owady, pająki, robaki i mięczaki. Zdarza się nawet, że żurawie chętnie polują na żaby, jaszczurki i małe gryzonie, które mogą znaleźć w swoim otoczeniu. Ich elastyczne i spiczaste dzioby umożliwiają im łapanie i konsumowanie różnorodnych źródeł pożywienia, co sprawia, że żurawie są doskonale przystosowane do zróżnicowanej diety.

Czy żurawie odlatują na zimie?

Żurawie są wędrownymi ptakami i często odlatują na zimę w poszukiwaniu cieplejszych terenów i łatwiej dostępnej żywności. Większość gatunków żurawi przemieszcza się na znaczne odległości, migrując zimą do obszarów o łagodniejszym klimacie.

Najbardziej znane trasy migracyjne żurawi obejmują podróż z północno-wschodniej Europy do południowej Europy, Półwyspu Iberyjskiego, północnej Afryki oraz niektórych regionów Bliskiego Wschodu i Azji. Podczas wiosny żurawie wracają na swoje lęgowiska w regionach, gdzie mają dostęp do odpowiednich warunków rozrodczych i żerowania. Powracające ptaki można zobaczyć w formie charakterystycznego klucza żurawi. Od pewnego czasu część żurawi zimuje jednak w naszym kraju.

Gromkie fanfary – jakie dźwięki wydaję te ptaki?

Fanfary żurawia (bo tak określa się głos żurawia w duecie; również klangor, w przypadku pojedynczych ptaków) należą do najbardziej spektakularnych i donośnych głosów wśród krajowych gatunków ptaków. Są one słyszalne z odległości nawet paru, maksymalnie do 3 – 4 kilometrów. Żurawie przystępują do lęgów w marcu i już wtedy rozpoczynają się intensywne nawoływania terytorialnych par.

Duet o wschodzie słońca

Najlepszą porą do prowadzenia nasłuchów duetów żurawi są godziny wczesno-poranne, tuż przed wschodem słońca do 3 godzin po wschodzie. Druga aktywność występuje wieczorem na godzinę przed zmrokiem, ale jest ona już mniej intensywna niż o poranku.

Fanfary wydawane przez żurawie w duecie są elementem godowym, wzmacniającym więzi wewnątrz pary. Ponadto informują również sąsiednie pary o swojej obecności i odstraszają potencjalnych konkurentów i intruzów.

Posłuchaj także inne głosy ptaków

jak widzą ptaki

Jak widzą ptaki? – ptasi wzrok i jego tajemnice

Świat widziany oczami ptaka różni się od tego co widzimy my. Można powiedzieć, że te zwierzęta mają doskonałe widzenie. Ma na to wpływ bardziej skomplikowana budowa oczu ptaków. Zatem jak widzi ptak? Czy spektrum kolorów, które widzą, jest większe? Sprawdź to!
Strzyżyk śpiewa z zadartym ogonem.

Strzyżyk zwyczajny - Charakterystyka i śpiew

Strzyżyk zasiedla różnego rodzaju lasy oraz tereny zadrzewione czy krzewiaste, zawsze jednak z gęstym podszytem. Często w sąsiedztwie wykrotów, stert gałęzi czy gąszczu jeżyn, malin itp., pośród których przemyka niezauważenie niczym mysz.
puszczyk zwyczajny

Puszczyk zwyczajny Strix aluco

Głos puszczyka, falująco-drżące pohukiwanie, zna chyba każdy z nas. Jest on chętnie wykorzystywany w kinematografii dla podbudowania napięcia niektórych filmowych scen.