Bogatka Paru major – głosy ptaków
Jesteś tu: Blog -> Głosy ptaków -> Bogatka Parus major – głosy ptaków
Fot. iStock
Pozostałe głosy ptaków słyszalne na nagraniach:
nagranie nr 1
- dzięcioł duży Dendrocopos major (00:04)
Ponadto na dalszym planie słyszalny śpiewak Turdus philomelos.
nagranie nr 2
- kos Turdus merula (00:04)
- zięba Fringilla coelebs (00:06)
- kapturka Sylvia atricapilla (00:10)
W lesie, ogrodzie a nawet Twoim domu
Bogatka zajmuje szereg różnych siedlisk. Najczęściej spotykana jest w lasach liściastych, lasach mieszanych, obrzeżach lasów i ogrodach. W gęstych lasach, w tym iglastych preferuje polany leśne. Występuję zarówno w naturalnych lasach, jak i miejskich parkach, cmentarzach czy przydomowych ogrodach. Gniazduje w dziuplach, budkach lęgowych, a nawet w budynkach (w szczelinach, ubytkach elewacji lub otworach wentylacyjnych).
Bogaty repertuar bogatki
Bogatka jest, podobnie jak inne sikory, ptakiem wokalnym i ma do 40 rodzajów zawołań i pieśni. Zawołania są generalnie takie same między płciami, ale samiec jest znacznie aktywniejszy w tym względzie, a samica rzadko nawołuje. Głosy przyjmują formę wesołych zawołań „si jutti jutti” lub „ti tuui”. Miękkie pojedyncze nuty, takie jak „ping”(nagranie nr 3) są używane jako połączenia kontaktowe. Głos ostrzegawczy to „cze-cze-cze”. Śpiew bogatki składa się z rytmicznych i powtarzanych zwrotek w postaci „ti-ta ti-ta ti-ta…” (nagranie nr 1) lub „ti-ti-ta ti-ti-ta ti-ti-ta…” (nagranie nr 2).
Talent oratorski a sukces rozrodczy
Jednym z wyjaśnień szerokiego repertuaru bogatki jest hipoteza Beau Geste. Tytułowy bohater powieści oparł martwych żołnierzy o blanki, aby sprawić wrażenie, że jego fort jest lepiej broniony niż w rzeczywistości. Podobnie mnogość zawołań sprawia wrażenie, że terytorium sikory jest zajęte gęściej niż w rzeczywistości. Niezależnie od tego, czy teoria jest poprawna, czy nie, ptaki z dużym zasobem głosów są społecznie dominujące i rozmnażają się z większym powodzeniem.