Bogatka Paru major – głosy ptaków

Jesteś tu: Blog -> Głosy ptaków -> Bogatka Parus major – głosy ptaków

zdjęcie sikory bogatki na gałęzi

Fot. iStock

Pozostałe głosy ptaków słyszalne na nagraniach:

nagranie nr 1

  • dzięcioł duży Dendrocopos major (00:04)

Ponadto na dalszym planie słyszalny śpiewak Turdus philomelos.

nagranie nr 2

  • kos Turdus merula (00:04)
  • zięba Fringilla coelebs (00:06)
  • kapturka Sylvia atricapilla (00:10)

 W lesie, ogrodzie a nawet Twoim domu

Bogatka zajmuje szereg różnych siedlisk. Najczęściej spotykana jest w lasach liściastych, lasach mieszanych, obrzeżach lasów i ogrodach. W gęstych lasach, w tym iglastych preferuje polany leśne. Występuję zarówno w naturalnych lasach, jak i miejskich parkach, cmentarzach czy przydomowych ogrodach. Gniazduje w dziuplach, budkach lęgowych, a nawet w budynkach (w szczelinach, ubytkach elewacji lub otworach wentylacyjnych).

Bogaty repertuar bogatki

Bogatka jest, podobnie jak inne sikory, ptakiem wokalnym i ma do 40 rodzajów zawołań i pieśni. Zawołania są generalnie takie same między płciami, ale samiec jest znacznie aktywniejszy w tym względzie, a samica rzadko nawołuje. Głosy przyjmują formę wesołych zawołań „si jutti jutti” lub „ti tuui”. Miękkie pojedyncze nuty, takie jak „ping”(nagranie nr 3) są używane jako połączenia kontaktowe. Głos ostrzegawczy to „cze-cze-cze”. Śpiew bogatki składa się z rytmicznych i powtarzanych zwrotek w postaci „ti-ta ti-ta ti-ta…” (nagranie nr 1) lub „ti-ti-ta ti-ti-ta ti-ti-ta…” (nagranie nr 2).

Talent oratorski a sukces rozrodczy

Jednym z wyjaśnień szerokiego repertuaru bogatki jest hipoteza Beau Geste. Tytułowy bohater powieści oparł martwych żołnierzy o blanki, aby sprawić wrażenie, że jego fort jest lepiej broniony niż w rzeczywistości. Podobnie mnogość zawołań sprawia wrażenie, że terytorium sikory jest zajęte gęściej niż w rzeczywistości. Niezależnie od tego, czy teoria jest poprawna, czy nie, ptaki z dużym zasobem głosów są społecznie dominujące i rozmnażają się z większym powodzeniem.

Posłuchaj także inne głosy ptaków

zdjęcie sikory bogatki na gałęzi

Głosy ptaków - Bogatka Parus major

Bogatka jest, podobnie jak inne sikory, ptakiem wokalnym i ma do 40 rodzajów zawołań i pieśni. Zawołania są generalnie takie same między płciami, ale samiec jest znacznie aktywniejszy w tym względzie, a samica rzadko nawołuje.
zdjęcie puszczyka siedzącego na gałęzi

Głosy ptaków - Puszczyk Strix aluco

Głos puszczyka, falująco-drżące pohukiwanie, zna chyba każdy z nas. Jest on chętnie wykorzystywany w kinematografii dla podbudowania napięcia niektórych filmowych scen.
ptak samiec zięby siedzi na gałęzi na zielonym tle

Głosy ptaków - Zięba Fringilla coelebs

Repertuar zięby jest stosunkowo bogaty. Śpiew, to dość niezmiennie i niestrudzenie powtarzana, opadająca zwrotka, zakończona wyższym i mocniejszym akcentem.