Wpływ ocieplenia klimatu na ptaki

Ocieplenie klimatu a fenologia lęgowa ptaków

Ocieplenie klimatu wpływa nie tylko na warunki pogodowe, przyczyniając się do powstania niekorzystnych zjawisk w różnych rejonach naszego globu, wywołując susze, powodzie czy huragany. Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji dowiedziono, że oddziałuje również na procesy biologiczne zachodzące w świecie zwierząt. Znany jest już fakt wcześniejszego przystępowania do lęgów przez ptaki w związku ze skracającym się okresem zimowym. Niewiele wiadomo natomiast czy ocieplenie klimatu wpływa na wydłużenie sezonu lęgowego u ptaków.

Dłuższy sezon lęgowy?

Analiza danych dotyczących zwyczajów lęgowych 54 gatunków ptaków gniazdujących na północnej półkuli wykazała u tych gatunków wydłużenie okresu lęgowego o 1,4 dnia na dekadę. Sezon lęgowy wydłużył się o 4 dni u gatunków wyprowadzających kilka lęgów w sezonie, skrócił się natomiast o 2 dni u gatunków gniazdujących jeden raz w ciągu roku.

Dłuższy sezon u gatunków osiadłych

Zmiany dotyczące długości sezonu lęgowego korelowały z lokalnymi zmianami klimatu. Odmienna reakcja u wspomnianych grup ptaków może być związana z większą ekologiczną elastycznością gatunków wyprowadzających kilka lęgów rocznie. U gatunków osiadłych oraz migrantów krótkodystansowych wydłużenie okresu lęgowego zaznaczyło się wyraźniej niż u migrantów długodystansowych, które nie są w stanie śledzić warunków panujących na ich lęgowiskach.

Kto wygra, a kto straci?

Jeżeli ocieplenie klimatu nie spowoduje większych zmian ekologicznych w obrębie poszczególnych ekosystemów, gatunki osiadłe oraz gniazdujące kilkukrotnie w ciągu roku zwiększą swój sukces reprodukcyjny, odwrotny efekt zajdzie prawdopodobnie u migrantów długodystansowych oraz gatunków wyprowadzających jeden lęg w roku.

anomalie pogodowe

Przykładowe realizacje

mapa topograficzna z granicami inwestycjiJoanna Witowska

Raport OOŚ dla parkingu stacji metra Bródno

Wykonaliśmy raport oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie parkingu P+R metro Bródno w dzielnicy Targówek m.st. Warszawa. Części składowe raportu stanowiły m.in. analiza akustyczna oraz oszacowanie emisji zanieczyszczeń do powietrza.
zdjęcie rzędów paneli fotowoltaicznych na trawie

Ocena oddziaływania na środowisko dla farmy fotowoltaicznej

Wykonaliśmy kolejną dokumentację środowiskową dla elektrowni fotowoltaicznej. Tym razem ocena oddziaływania na środowisko (raport OOŚ) dotyczyła farmy fotowoltaicznej w województwie dolnośląskim
zdjęcie aleja drzew ocena oddziaływania na środowisko

Raport środowiskowy dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni fotowoltaicznej

Zakończyliśmy prace nad kolejnym dużym projektem dla elektrowni fotowoltaicznej o powierzchni blisko 150 hektarów.