Susze i upały staną się normą?

Wpływ człowieka na klimat

Pomiary temperatury prowadzone na całym świecie od 1861 do 2005 roku wykazały 17 rekordowo ciepłych lat. Wyniki ostatnich badań wskazują, że wpływ człowieka na nasz klimat znacznie zwiększył prawdopodobieństwo występowania rekordowo wysokich temperatur na ziemi.

Rekord bije rekord

Rok 2014 był najcieplejszym zanotowanym od 1880 roku. Rekord został pobity już w następnym 2015 roku, a kolejny padł roku później. Rekordowo ciepłe lata zwracają uwagę opinii publicznej, gdyż są najbardziej namacalną oznaką globalnego ocieplenia. Naukowcy podkreślają, że takie natężenie zjawiska nie znajduje wyjaśnienia bez udziału czynnika ludzkiego w kształtowaniu klimatu.

Anomalie pogodowe staną się normą

Działalność człowieka co najmniej podwoiła liczbę rekordowo ciepłych lat. Badania wykazały, że jeżeli emisja gazów cieplarnianych pozostanie na obecnym poziomie, anomalie pogodowe związane z występowaniem wysokich temperatur notowane będą coraz częściej. W najbliższej przyszłości rekordowe fale upałów i susze występować będą średnio co parę lat.

anomalie pogodowe

Przykładowe realizacje

zdjęcie stropodachu szkoły podstawowejKarol Kustusch

Ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna szkoły podstawowej w Grudziądzu

Zwierzęta często wykorzystują budynki jako schronienia, wobec czego konieczne było wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej.
zdjęcie budynku Pałac Kazimierzowski rektorat UW opinia ornitologicznaKarol Kustusch

Opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dla gmachu Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie

Nasza kolejna opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dotyczyła tym razem budynku Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie.
zdjęcie budynek mieszkalny na osiedlu opinia ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna elewacji budynku mieszkalnego

Ekspertyza dotyczyła jednej z elewacji budynku na warszawskim Bemowie. Zlecenie związane było z planowaną termomodernizacją budynku.