Poradniki

waloryzacja przyrodnicza

Czym jest waloryzacja przyrodnicza?

/
Celem waloryzacji przyrodniczej jest określenie wartości przyrodniczej danego obszaru wraz ze wskazaniem cennych elementów przyrodniczych oraz podaniem właściwości, które zadecydowały o przyznaniu takiej oceny.
kompensacja przyrodniczaKarol Kustusch

Kompensacja przyrodnicza – najczęściej zadawane pytania o proces

Słowo „kompensacja” ma wiele znaczeń, zależnie w jakim kontekście zostało użyte. Podstawowym znaczeniem jest jednak „wyrównanie” braków czy strat.
normy hałasu

Normy hałasu w środowisku – Jaki jest dopuszczalny poziom hałasu?

Hałas to jeden z głównych czynników mających wpływ na środowisko naturalne. Choć jest jednym z elementów życia i nie da się go uniknąć, to warto pamiętać, że przy realizacji inwestycji analiza akustyczna takiego przedsięwzięcia jest jednym z warunków, jakie należy spełnić. Dowiedz się, jakie są normy hałasu w środowisku.
Czym karmić ptaki

Czym karmić ptaki?

Każdego dnia możemy obserwować różnorodne gatunki ptaków, które odwiedzają nasze ogrody i podwórka. Często zapewniają nam nie tylko piękny widok, ale także korzystne działanie dla naszego ekosystemu. Karmienie ptaków to nie tylko sposób na obserwację tych pięknych stworzeń, ale także na zapewnienie im odpowiedniego pożywienia, szczególnie w trudnych dla nich okresach. W tym artykule dowiesz się, czym karmić ptaki, aby zapewnić im zdrową i zrównoważoną dietę.
jakie ptaki odlatują na zimę

Jakie ptaki odlatują na zimę z Polski?

Ptaki są fascynującymi stworzeniami, które potrafią przemierzać setki, a nawet tysiące kilometrów, by odbyć migrację na zimowiska. W Polsce istnieje bogactwo różnorodnych gatunków ptaków, które również angażują się w ten fenomenalny proces. W tym artykule dowiemy się, jakie ptaki odlatują na zimę z Polski, jakie trasy migracyjne przemierzają i jakie czynniki wpływają na ten niezwykły instynkt migracji.
ptak jerzyk z bliska

Jak wygląda ptak jerzyk?

Czy wiesz, że miasta stanowią ważną, a niekiedy główną ostoję występowania niektórych gatunków zwierząt? Najczęściej ich obecność jest na tyle dyskretna, że niezauważalna. Dotyczy to zwłaszcza nieuchwytnych jerzyków, gniazdujących w niedostępnych zakamarkach naszych domostw.
wróble

Skąd wzięły się wróble?

/
Wróbel Passer domesticus, zwany dawniej wróblem domowym, jest ściśle związany z człowiekiem i występuje we większości rejonów świata. Badając DNA kilku gatunków wróbli naukowcy doszli do wniosku, że wróbel domowy wyewoluował na Bliskim Wschodzie wraz z rozwojem rolnictwa około 11 000 lat temu.
ślad ekologiczny co to jest

Ślad ekologiczny – co to jest, w jakim celu się go ocenia?

Czym dokładnie jest indywidualny ślad ekologiczny? Jak go obliczyć? W jakim celu wykonuje się ocenę śladu ekologicznego? Jak zmniejszyć ślad ekologiczny? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.
inwentaryzacja dendrologiczna - co to jest

Inwentaryzacja dendrologiczna – Co to jest i kiedy się wykonuje?

Kluczową czynnością w celu wykonania większej wycinki jest przeprowadzenie inwentaryzacji dendrologicznej na danym terenie. Czym jest inwentaryzacja drzew i krzewów? Na czym polega inwentaryzacja flory? O wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.