Poradniki

zgoda na realizację inwestycji

Dlaczego warto i jak uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla zgody na realizację inwestycji drogowej?

Realizacja inwestycji, szczególnie tych o dużym znaczeniu dla środowiska, infrastruktury czy rozwoju regionalnego, wymaga przejścia przez szereg pozwoleń. Jednym z pierwszych i najważniejszych etapów jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która stanowi fundament dla dalszych kroków formalno-prawnych, takich jak pozwolenie na budowę czy zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
wpływ hałasu na środowisko

Wpływ hałasu na środowisko – jak inwestycje budowlane mogą go minimalizować?

Obecnie, rosnąca sieć dróg szybkiego ruchu oraz szybkich kolei powodują przenoszenie problemu hałasu na tereny miejskie, wiejskie czy leśne. Negatywny wpływ hałasu na środowisko, zdrowie ludzi, a nawet dziką przyrodę, jest coraz lepiej udokumentowany. Hałas w środowisku, zwłaszcza pochodzący z ruchu pojazdów, stanowi poważne wyzwanie dla ochrony środowiska oraz planowania przestrzennego i inwestycyjnego na Całym Świecie.
Analiza akustyczna projektu budowlanego

Jak przeprowadzić analizę akustyczną dla projektu budowlanego?

Analiza akustyczna odgrywa kluczową rolę w projektowaniu budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i przemysłowych. Nowe przepisy, w tym rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, nakładają nowe wymagania akustyczne dla budynków, zwłaszcza wielorodzinnych oraz w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Od 1 sierpnia 2024 r. analiza akustyczna stanie się obligatoryjnym elementem projektu technicznego, co wymusza uwzględnienie kwestii związanych z hałasem zewnętrznym oraz dźwiękiem przenikającym do pomieszczeń budynku.
analiza akustyczna dla farm wiatrowych

Analiza akustyczna dla farm wiatrowych – na czym polega?

Energetyka wiatrowa rozwija się dynamicznie, a jednym z kluczowych aspektów jej wpływu na środowisko jest emisja hałasu. Każda turbina wiatrowa generuje hałas wiatrowy, wynikający z pracy wirnika, generatora oraz przekładni. Chociaż poziom hałasu turbin wiatrowych nie jest wysoki, jego stałe oddziaływanie akustyczne może wpływać na zdrowie ludzi oraz ekosystem. Właściwa analiza akustyczna farm wiatrowych jest kluczowa dla zapewnienia zgodności z przepisami ochrony środowiska oraz określenia dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
Czym jest pozwolenie zintegrowane

Czym jest pozwolenie zintegrowane? Wymagania i procedury.

Pozwolenie zintegrowane to jeden z najważniejszych instrumentów prawnych w systemie ochrony środowiska. Jest to dokument wymagany dla instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego jest obligatoryjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność o wysokim potencjale emisyjnym oraz kwalifikujących się do ww. instalacji.
Ochrona przed hałasem przemysłowym

Ochrona przed hałasem przemysłowym – kompleksowy przewodnik

Hałas w miejscu pracy, szczególnie w halach produkcyjnych i przemysłowych, to jeden z najbardziej uciążliwych czynników w środowisku pracy, który może wpływać na zdrowie pracowników i wydajność produkcji. Nadmierny poziom hałasu nie tylko powoduje dyskomfort, ale również może narazić przebywające w nim osoby na poważne uszkodzenia słuchu oraz inne problemy zdrowotne. W artykule omówimy, dlaczego ochrona przed hałasem przemysłowym jest tak ważna, jakie są prawne regulacje w tym zakresie oraz jakie metody można zastosować, aby skutecznie ograniczać hałas w miejscu pracy.
Izolacyjność akustyczna ścian zewnętrznych

Izolacyjność akustyczna ścian zewnętrznych – wymagania

W tym artykule pochylimy się nad izolacyjnością akustyczną budynków, ocenimy również izolacyjność akustyczną oraz wpływ zewnętrznych źródeł akustycznych na projektowanie i wykonanie przegród w budynkach.
Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla farm wiatrowych

Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla farm wiatrowych – kiedy i jak uzyskać?

Farmy wiatrowe należą do inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko naturalne. W związku z tym ich budowa na terenie naszego kraju wiąże się z koniecznością uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Uzyskanie tego dokumentu jest niezbędne przed rozpoczęciem inwestycji i ma na celu ocenę wpływu realizacji przedsięwzięcia na otoczenie. Jak uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla farm wiatrowych? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Zapraszam do lektury. 
Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla małych elektrowni wodnych

Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla małych elektrowni wodnych (MEW)

Budowa małej elektrowni wodnej (MEW) to złożony proces, wymagający spełnienia wielu warunków prawnych i administracyjnych. Jednym z kluczowych elementów dla inwestycji w energetykę wodną jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wyjaśnimy, czym jest decyzja i dlaczego jest tak istotna dla małych elektrowni wodnych.