„Polskie” kuliki wielkie jeszcze na zimowiskach w Europie Zachodniej

Kulik wielki – zagrożenia

Jakiś czas temu pisaliśmy o projekcie czynnej ochrony kulika wielkiego. Ten przepiękny ptak siewkowaty jest już w Polsce bardzo rzadki, gniazduje ich zaledwie około 300 par. Poza przekształcaniem siedlisk lęgowych (melioracje), jednym z najważniejszych czynników ograniczających liczebność krajowej populacji tego gatunku jest drapieżnictwo, głównie ze strony lisa. W ostatnich latach niemal wszystkie pary, które przystąpiły do lęgów, tracą je na etapie inkubacji jaj.

Czynne zabiegi ochronne

Aby zwiększyć sukces lęgowy kulików (liczbę odchowanych młodych) podjęto zdecydowane działania. Z gniazd ptaków zabierane są jaja, które trafiają do inkubatorów, następnie po wykluciu piskląt są one odchowywane do osiągnięcia przez nie lotności w wolierach. Gdy młode zaczynają latać, są z powrotem wypuszczane do miejsc skąd zabrano jaja. Kuliki wielkie to zagniazdowniki, więc młode ptaki doskonale wiedzą jak żerować i gdzie wędrować, mimo braku kontaktu z rodzicami. Przed wypuszczeniem ptaki są obrączkowane, dodatkowo na ich długie nogi dodaje się znaczniki z kodem możliwym do odczytania przez lornetkę.

Kuliki oznakowane

W ramach projektu odchowano i wypuszczono kilkadziesiąt młodych kulików. Dzięki znacznikom mamy sporo wiadomości powrotnych. Wiemy, że nasze kuliki zimę spędzają w zachodniej Europie. Ptak z numerem H07 wybrał się do Hiszpanii, J41 do Portugali, M48 zimuje natomiast w Holandii. Najtrudniej mają ptaki wybierające na zimowisko Francję. Intensywnie poluje się tam na ptaki siewkowate zimujące na wybrzeżu. Wiemy, że co najmniej jeden z naszych kulików został zastrzelony. Miejmy nadzieję, że pozostałe ptaki będą miały więcej szczęścia i już za około miesiąc, półtora, zobaczymy je z powrotem w kraju.

zdjęcie stada ptaków żerującego na zbiornku wodny ekspertyza ornitologiczna

Przykładowe realizacje

zdjęcie budynku wejście do zus ekspertyza ornitologicznaKarol Kustusch

Ekspertyza ornitologiczna dla ZUS Oddział Rzeszów

Ekspertyza ornitologiczna realizowana była na zlecenie wydziału Administracyjno-Gospodarczego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie.
zdjęcie fragment parku oraz budynek szkoły ekspertyza ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna dla Urzędu Miasta Rypin

na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną - prace remontowe na budynkach.
budynek szkoły opinia ornitologicznaKarol Kustusch

Opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dla Urzędu Miasta Inowrocławia

Konieczność sporządzenia dokumentacji wynikała z planowej termomodernizacji budynków należących do miasta.