Odnotowujemy stały spadek światowej bioróżnorodności

Różnorodność biologiczna a jakość życia

Systematyczny spadek bioróżnorodności (tj. wszelkie formy życia na ziemi) obserwowany jest w każdym rejonie świata. Ten alarmujący trend wpływa na obniżenie jakości życia wielu ludzi na całym świecie, zagrażając całym ekonomiom, czy utrudniając zapewnienie środków do życia, z żywnością włącznie, lokalnym społecznościom. Takie wnioski wypływają z raportu wydanego przez 550 ekspertów ze 100 krajów świata.

Nieoceniona wartość usług ekosystemowych

Ekonomiczna wartość usług ekosystemowych (lądowych zasobów przyrodniczych) na kontynentach amerykańskich szacowana jest na 24 tryliony dolarów rocznie. Mimo to dostępność dwóch trzecich z tych zasobów systematycznie spada, a 21% znajduje się w sytuacji drastycznego spadku.

Co nas czeka pod koniec wieku?

Szacuje się, że do roku 2100, z powodu zmian klimatycznych, wyginie 50% gatunków ptaków i ssaków. Towarzyszyć temu będzie 30% spadek produktywności afrykańskich jezior oraz utrata wielu gatunków roślin. Obecnie już około 500 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni lądu uległo degradacji na skutek nadmiernej eksploatacji, erozji czy zanieczyszczeń.

Zmiany w sposobie użytkowania gruntów rolnych

Na terenie Unii Europejskiej 27% gatunków oraz 66% siedlisk umieszczonych jest w kategorii o niekorzystnym statusie ochronnym. Taki stan rzeczy związany jest często z porzuceniem tradycyjnych praktyk użytkowania gruntów rolnych na korzyść mechanizacji i intensyfikacji rolnictwa. W ciągu ostatniej dekady u 42% gatunków roślin i zwierząt o znanym statusie zaobserwowano spadek liczebności. U płazów spadek ten dotknął 60% populacji.

Główne kierunki poprawy sytuacji

Jako główne kierunki mające na celu poprawę obecnej sytuacji postuluje się: efektywniejsze wdrażanie zaawansowanych technologii, większy dostęp do edukacji, kształtowanie świadomości społecznej, uwzględnianie lokalnych społeczności w procesie podejmowania decyzji, włączenie prywatnego sektora do finansowania działań ochronnych czy pogłębianie współpracy transgranicznej.

zdjęcie motyla inwentaryzacja przyrodnicza

Przykładowe realizacje

zdjęcie drzewa w warszawie ekspertyza ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna dla Zarządu Terenów Miejskich w Warszawie

Ekspertyza ornitologiczna sporządzona była na potrzeby prac związanych z pielęgnacją i wycinką drzew lub krzewów rosnących na terenach administrowanych przez ZTP.
budynek szkoły podstawowej w Ełku opinia ornitologiczna chiropterologiczna

Opinia ornitologiczna i chiropterologiczna w Ełku

Sporządziliśmy kolejną opinię ornitologiczną i chiropterologiczną. Dokumentacja dotyczyła Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku. Konieczność wykonania opinii wynikała z zaplanowanej przebudowy dachu oraz adaptacji poddasza pod cele społeczne i sportowo-rekreacyjne.
zdjęcie budynku w trakcie ekspertyzy ornitologicznej widok od podwórza

Ekspertyza ornitologiczna w Warszawie

W tym tygodniu wykonaliśmy kolejną ekspertyzę przyrodniczą. Tym razem zlecenie dotyczyło budynków przeznaczonych do rozbiórki. Naszym zadaniem była kontrola obiektów pod kątem występowania chronionych gatunków ptaków.