Karta Informacyjna Przedsięwzięca – stan prawny po 1 stycznia 2017 r.

Karta czy ocena?

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia powinna zawierać podstawowe informacje o planowanym przedsięwzięciu. Dokument ten jest wymagany przy wnioskowaniu o decyzję środowiskową dla inwestycji mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. KIP nie jest wymagana w przypadku inwestycji mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, gdyż wtedy do wniosku o udzielenie decyzji środowiskowej obligatoryjnie dołączany jest raport z oceny oddziaływania na środowisko. Karta Informacyjna Przedsięwzięcia może być złożona również w tym drugim przypadku, w sytuacji gdy wnioskodawca zgłasza prośbę o udzielenie informacji co do zakresu wymaganej oceny oddziaływania na środowisko. Od 1 stycznia 2017 roku zakres informacji, które musi obejmować KIP, został rozszerzony.

Opis bardziej szczegółowy

Dotychczasowy zapis o „rodzaju, skali i usytuowaniu przedsięwzięcia” prawdopodobnie nie wyczerpywał wymaganej charakterystyki inwestycji i był zbyt ogólny, dlatego został poszerzony dodatkowo o opis „cech” planowanego przedsięwzięcia.

Charakterystyka korytarzy ekologicznych

Wymagania w zakresie charakterystyki obszarów podlegających ochronie zostały uzupełnione o opis „korytarzy ekologicznych” znajdujących się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia. Korytarze ekologiczne nie są obszarami chronionymi w myśl ustawy o ochronie przyrody, niemniej uwzględnienie ich w procesie inwestycyjnym wydaje się zasadne, gdyż spełniają one zasadniczą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemów i są kluczowe z punktu widzenia zachowania bioróżnorodności.

Opis inwestycji planowanych w sąsiedztwie

Poza zmianami, do istniejącej i dotychczas funkcjonującej treści KIP dodano kilka nowych punktów. Punkt 11. mówi o konieczności uwzględnienia opisu „przedsięwzięć realizowanych i zrealizowanych, znajdujących się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia – w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem”.

Punkt 12. mówi o „ryzyku wystąpienia poważnej awarii lub katastrofy naturalnej i budowlanej”.

W punkcie 13. należy podać informacje o „przewidywanych ilościach i rodzajach wytwarzanych odpadów oraz ich wpływie na środowisko”.

Punkt 14. powinien uwzględniać opis prac rozbiórkowych w przypadku prac mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Ponadto wymaga się uwzględnienia dostępnych wyników innych ocen wpływu na środowisko, przeprowadzonych na podstawie odrębnych przepisów, znajdujących zastosowanie w opisie planowanego przedsięwzięcia.

stos dokumentów na biurku ocena oddziaływania na środowisko

Przykładowe realizacje

mapa topograficzna z granicami inwestycjiJoanna Witowska

Raport OOŚ dla parkingu stacji metra Bródno

Wykonaliśmy raport oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie parkingu P+R metro Bródno w dzielnicy Targówek m.st. Warszawa. Części składowe raportu stanowiły m.in. analiza akustyczna oraz oszacowanie emisji zanieczyszczeń do powietrza.
zdjęcie rzędów paneli fotowoltaicznych na trawie

Ocena oddziaływania na środowisko dla farmy fotowoltaicznej

Wykonaliśmy kolejną dokumentację środowiskową dla elektrowni fotowoltaicznej. Tym razem ocena oddziaływania na środowisko (raport OOŚ) dotyczyła farmy fotowoltaicznej w województwie dolnośląskim
zdjęcie aleja drzew ocena oddziaływania na środowisko

Raport środowiskowy dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni fotowoltaicznej

Zakończyliśmy prace nad kolejnym dużym projektem dla elektrowni fotowoltaicznej o powierzchni blisko 150 hektarów.