Inwentaryzacja przyrodnicza dla projektowanej linii elektroenergetycznej Byczyna-Podborze

Celem wykonania inwentaryzacji przyrodniczej wzdłuż planowanej inwestycji było wykazanie wartości przyrodniczych poszczególnych wariantów jej przebiegu. Dzięki temu możliwe było wskazanie optymalnego przebiegu linii, tj. wyboru wariantu w mniejszym stopniu ingerującym w środowisko. Oprócz inwentaryzacji, tego typu inwestycje mogą również wymagać wykonania decyzji środowiskowej.

Dwa warianty o częściowo wspólnym przebiegu

Planowana linia najwyższego napięcia Byczyna-Podborze w I wariancie ma długość 61,5 km i wykorzystuje korytarz istniejącej linii najwyższego napięcia 220 kV. Przebieg wariantu II jest na odcinku 43 kilometrów wspólny z wariantem I, zaś na 6 odcinkach przebiega on inną trasą niż wariant I.

Inwentaryzacja przyrodnicza a metodyka

Prace terenowe prowadzono w sezonie wegetacyjnym od marca do połowy sierpnia 2012 roku. Badania prowadzono zgodnie z założeniami metodycznymi inwentaryzacji siedlisk przyrodniczych i cennych gatunków flory i fauny, z uwzględnieniem I i II Załącznika Dyrektywy Siedliskowej oraz Ptasiej. Analiza obejmowała pas o szerokości 150 m po obu stronach rozpatrywanych wariantów przebiegu planowanej linii napowietrznej.

Na obszarze Natura 2000 bufor badań został poszerzony

W granicach obszaru OSOP Natura 2000 Stawy w Brzeszczach zasięg opracowania rozszerzono do szerokości 250 m na stronę wskazanego wariantu przebiegu linii. Przeprowadzona inwentaryzacja przyrodnicza objęła wszystkie elementy przyrodnicze na trasie inwestycji.

Puszcza i tereny podmokłe obszarami o największej bioróżnorodności

Na podstawie badań stwierdzono, iż najcenniejszymi obszarami pod względem przyrodniczym są obszary Stawów w Brzeszczach i Dolina Wisły oraz Puszcza Pszczyńska. Charakteryzują się one największą bioróżnorodnością i obecnością cennych gatunków flory i fauny.

Planujesz inwestycję i szukasz firmy, która wykona dla ciebie ocenę oddziaływania na środowisko? Zapraszamy do kontaktu!

zdjęcie linii elektroenergetycznej pośród łąk i zadrzewień inwentaryzacja przyrodnicza

Przykładowe realizacje

zdjęcie budowa rurociągu inwentaryzacja przyrodnicza

Inwentaryzacja przyrodnicza – gazociąg Polska – Litwa

Pragniemy poinformować, iż zakończyliśmy kolejny etap inwentaryzacji przyrodniczej w ramach połączenia systemów przesyłowych Polski i Litwy.
zdjęcie terenu pod czeniakowską bis inwentaryzacja przyrodnicza

Inwentaryzacja przyrodnicza w Warszawie

Pod koniec maja realizowaliśmy inwentaryzację przyrodniczą dla przedsięwzięcia polegającego na budowie ulicy Czerniakowskiej bis. Prace zorientowane były na wykrycie chronionych gatunków zwierząt, roślin oraz grzybów występujących w pasie przeznaczonym bezpośrednio pod inwestycję oraz na terenach przyległych.
zdjęcie podmokłej łąki na skraju lasu inwentaryzacja przyrodnicza

Inwentaryzacja przyrodnicza dla GAZ-SYSTEM S.A.

Już po raz drugi nawiązaliśmy współpracę z Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Również i tym razem przedmiotem zamówienia jest inwentaryzacja przyrodnicza. Będzie załącznikiem raportu oddziaływania na środowisko dla projektowanego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej.