Inwentaryzacja przyrodnicza – najczęściej zadawane pytania

Jaki jest zakres badań?

Kompleksowa inwentaryzacja przyrodnicza obejmuje szereg głównych grup taksonomicznych roślin i zwierząt. Są to między innymi grzyby i porosty, rośliny, bezkręgowce, ryby i minogi, płazy i gady oraz ptaki i ssaki, w tym nietoperze. Nieodłącznym elementem takich badań jest również inwentaryzacja siedlisk przyrodniczych. Rozpoznanie walorów przyrodniczych koncentruje się przede wszystkim na chronionych i cennych gatunkach roślin i zwierząt.

Teren inwestycji a granice obszaru badań

Prowadzenie obserwacji terenowych na potrzeby inwentaryzacji wymaga od kilku do kilkunastu wizyt poszczególnych ekspertów wchodzących w skład zespołu. Kontrolami obejmuje się cały obszar przeznaczony pod projektowane przedsięwzięcie. Badaniom podlega nie tylko teren, który ulegnie bezpośredniemu zajęciu przez inwestycję, ale również przyległy obszar jego oddziaływania, czyli tzw. bufor.

Kto może wykonać inwentaryzację przyrodniczą?

Nie istnieją przepisy prawa stanowiące o tym kto może wykonywać tego typu usługi. Wykonanie rzetelnej inwentaryzacji przyrodniczej wymaga jednak współpracy zespołu doświadczonych ekspertów z kilku dziedzin nauk przyrodniczych. Z uwagi na złożoność zagadnienia, opanowanie wiedzy i zdobycie doświadczenia w zakresie kilku dziedzin nauk przyrodniczych jednocześnie nie jest łatwe. Dlatego rzetelnie przeprowadzona inwentaryzacja przyrodnicza wymaga zwykle zaangażowania zespołu ekspertów. Generuje to oczywiste koszty.

Ile czasu wymaga przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej?

Kompleksowa inwentaryzacja przyrodnicza powinna być prowadzona przez okres jednego roku. W ten sposób obejmuje ona wszystkie cykle życiowe badanych grup zwierząt i roślin, tj. migracje, rozród i zimowanie. Minimalny okres prowadzenia inwentaryzacji przyrodniczej powinien  obejmować co najmniej część sezonu wegetacyjnego, w okresie od końca marca do sierpnia.

Ile kosztuje inwentaryzacja przyrodnicza?

Koszt ustalany jest indywidualnie i jest ściśle związany z rozległością inwestycji, której ma dotyczyć oraz jej specyfiką. Dlatego koszty rosną wraz ze wzrostem obszaru przeznaczonego pod planowaną inwestycję. Cena inwentaryzacji przyrodniczej rozpoczyna się od kilkuset złotych dla niewielkich przedsięwzięć. Dla dużych inwestycji koszty są wielokrotnie wyższe.

Czy warto zainwestować w rzetelnie sporządzoną dokumentację?

Zainwestowanie odpowiednich środków może zwrócić się wielokrotnie. Jak wynika z naszego doświadczenia, pozwala uniknąć dodatkowych wyjaśnień i prac uzupełniających. Mogą one zostać nałożone przez RDOŚ, oddalając termin uzyskania decyzji środowiskowej, a tym samym realizację przedsięwzięcia.

Zapytaj o koszt inwentaryzacji przyrodniczej dla Twojej inwestycji – wycena bezpłatna.

Zobacz przykładową inwentaryzację przyrodniczą.

zdjęcie starych drzew w lesie inwentaryzacja przyrodnicza

Przykładowe realizacje

zdjęcie łąki i lasu, dwa wysokie kominy na drugim planie na tle niebieskiego nieba

Ocena śladu ekologicznego dla Veolia Energia Łódź S.A.

Wykonaliśmy opracowanie polegające na ocenie śladu ekologicznego oraz wpływu na bioróżnorodność oraz przygotowanie planu działań w zakresie poprawy stanu bioróżnorodności dla elektrociepłowni Veolia Energia Łódź S.A.
zdjęcie aleja drzew ocena oddziaływania na środowisko

Raport środowiskowy dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni fotowoltaicznej

Zakończyliśmy prace nad kolejnym dużym projektem dla elektrowni fotowoltaicznej o powierzchni blisko 150 hektarów.
po zielonym polu chodzą sarny inwentaryzacja przyrodniczaKarol Kustusch

Inwentaryzacja przyrodnicza pod budowę rurociągu dla GAZ-SYSTEM S.A.

Zakończyliśmy kolejną usługę realizowaną na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Badania polegały na inwentaryzacji zasobów przyrodniczych na przebiegu planowanych rurociągów.