Inwentaryzacja przyrodnicza dla planowanej rozbudowy drogi wojewódzkiej na odcinku Susz – Różnowo – Bronowo
Kolejny wygrany przetarg
Pragniemy poinformować, że wygraliśmy przetarg realizowany na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Zamawiający wybrał ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryterium oceny ofert, określonego w zapytaniu ofertowym. W związku z tym, naszym kolejnym projektem jest inwentaryzacja przyrodnicza dla rozbudowy drogi wojewódzkiej.
Inwentaryzacja przyrodnicza jako załącznik do KIP
Nasza dokumentacja, po zakończeniu badań, zostanie złożona do RDOŚ jako załącznik do karty informacyjnej przedsięwzięcia. Planowana rozbudowa drogi jest przedsięwzięciem wymienionym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Z tego powodu, w przypadku stwierdzenia przez organy ochrony środowiska takiej konieczności, opracowanie będzie załącznikiem raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Kompleksowe badania przyrodnicze
Inwentaryzacja przyrodnicza obejmie swym zakresem wszystkie grupy taksonomiczne. Oznacza to, że prace terenowe prowadzić będą m.in.: botanik, entomolog, herpetolog i ornitolog, a także teriolog oraz chiropterolog. Badania skoncentrowane będą na wykryciu potencjalnych stanowisk gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową. Istotna będzie również lokalizacja siedlisk wymienionych w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej.
Opracowanie dokumentacji przyrodniczej
Końcowym etapem prac inwentaryzacyjnych będzie sporządzenie raportu opisującego walory przyrodnicze terenu inwestycji. W skrócie dokumentacja taka zawiera ogólny opis i charakterystykę krajobrazową terenu badań. Istotnym rozdziałem jest również omówienie metod badań zastosowanych podczas prac terenowych. Owocem obserwacji prowadzonych w terenie jest rozdział omawiający wyniki inwentaryzacji. Dodatkowo bazując na wynikach możliwe jest opracowanie zasadniczej części dokumentacji, tj. opis potencjalnych oddziaływań oraz zalecenia minimalizujące.
Inwentaryzacja przyrodnicza a działania ograniczające oddziaływanie inwestycji
Podczas realizacji niektórych inwestycji dochodzi niekiedy do kolizji z cennymi elementami przyrodniczymi. Docelowym produktem dokumentacji przyrodniczej jest zidentyfikowanie sytuacji konfliktowych oraz zaproponowanie możliwych działań minimalizujących. Dysponujemy w tym zakresie całym szeregiem możliwych rozwiązań. Mogą to być zarówno zalecenia związane z terminami prowadzenia prac, jak i rozwiązania techniczne, jak np. przepusty, przejścia dla zwierząt lub płotki naprowadzające. Stosuje się również przenoszenie stanowisk lub cennych siedlisk (np. rośliny, przeniesienie mrowiska). Wreszcie, możliwa jest kompensacja przyrodnicza w postaci np. odtworzenia siedliska w innym miejscu.