Znalazłeś ptasie gniazdo na budynku lub drzewie? Co dalej?

Mimo że spędzamy w naszym domowym ognisku blisko połowę naszego życia, to często nie zdajemy sobie sprawy, że dzielimy naszą domową przestrzeń z innymi, mniej lub bardziej skrytymi lokatorami. Są nimi najczęściej różnorodne gatunki ptaków lub nietoperze. Sąsiedztwo takie najczęściej nie jest kłopotliwe, zwłaszcza, że zwykle niedostrzegalne.

Termomodernizacja lub remont? Potrzebna będzie opinia ornitologiczna

Problem może pojawić się w sytuacji, gdy planujemy remont, przebudowę lub termomodernizację budynku albo wycinkę drzewa. W tych okolicznościach konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy ornitologicznej lub chiropterologicznej przez doświadczonego przyrodnika (ornitolog lub chiropterolog). Sporządzi  on odpowiednią dokumentację i określi warunki realizacji inwestycji.

Czy ekspertyza ornitologiczna wystarczy?

W przypadku gdy gniazdo zostało stwierdzone poza sezonem lęgowym, tj. w okresie od 16 października do końca lutego, możliwe jest jego usunięcie bez uzyskiwania zgody urzędu. Kiedy jednak rzecz dzieje się wiosną lub latem, wraz ze sporządzoną ekspertyzą ornitologiczną należy złożyć do lokalnego RDOŚ wniosek o wydanie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do dziko występujących gatunków zwierząt objętych ochroną. Prace można rozpocząć po otrzymaniu pozytywnej decyzji z urzędu określającej warunki realizacji inwestycji. Rozpatrzenie wniosku trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni.

gniazdo ptaka na drzewie opinia ornitologiczna

Przykładowe realizacje

zdjęcie stropodachu szkoły podstawowejKarol Kustusch

Ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna szkoły podstawowej w Grudziądzu

Zwierzęta często wykorzystują budynki jako schronienia, wobec czego konieczne było wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej.
zdjęcie budynku Pałac Kazimierzowski rektorat UW opinia ornitologicznaKarol Kustusch

Opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dla gmachu Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie

Nasza kolejna opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dotyczyła tym razem budynku Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie.
zdjęcie budynek mieszkalny na osiedlu opinia ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna elewacji budynku mieszkalnego

Ekspertyza dotyczyła jednej z elewacji budynku na warszawskim Bemowie. Zlecenie związane było z planowaną termomodernizacją budynku.