Światowy Dzień Ptaków Migrujących

Promocja i edukacja problematyki ochrony przyrody

Wczoraj, 10 maja, obchodziliśmy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Święto ustanowiono w 2006 roku. Obchodzone jest każdego roku w celu zwrócenia uwagi i podniesienia świadomości opinii publicznej na problemy ochrony przyrody, w tym zwłaszcza na zagrożenia jakie napotykają ptaki na swoich szlakach migracyjnych między miejscami ich rozrodu a zimowiskami.

Migracje małe i duże

Migracja ptaków należy do jednego z najbardziej spektakularnych fenomenów w świecie przyrody. Regularne coroczne wędrówki podejmuje 20 procent z około 10 tys. gatunków ptaków. Nie zawsze są to przemieszczenia daleko dystansowe. Część gatunków, jak np. nasze rodzime kawki czy gawrony, nie odbywa dalekich wędrówek, przemieszczają się jedynie do południowych rejonów Europy. Z kolei do Polski przylatują krukowate z Rosji czy Finlandii. Niektóre gatunki podejmują jednak ogromny wysiłek pokonując tysiące kilometrów w jedną stronę.

Od bieguna do bieguna

Rekordzistami są rybitwy popielate Sterna paradisea, które pokonują rocznie do 70 tys. kilometrów ze swych lęgowisk w Arktyce na zimowiska leżące na Antarktydzie. W ciągu całego swojego życia osobniki tego gatunku mogą pokonać nawet milion kilometrów.

Na drodze na południe czeka wiele zagrożeń

Tegoroczne obchody święta odbywają się pod hasłem „Ich przyszłość jest naszą przyszłością – Zdrowa planeta dla ptaków migrujących i dla ludzi”. Ptaki podczas swych dalekich i bliższych wędrówek napotykają na swych trasach różnego rodzaju zagrożenia spowodowane wzrastającym stopniem urbanizacji, zanieczyszczeniem powietrza, polowaniami czy zmianami klimatu.

zdjęcie stada ptaków nad jeziorem opinia ornitologiczna

Przykładowe realizacje

zdjęcie stropodachu szkoły podstawowejKarol Kustusch

Ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna szkoły podstawowej w Grudziądzu

Zwierzęta często wykorzystują budynki jako schronienia, wobec czego konieczne było wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej.
zdjęcie budynku Pałac Kazimierzowski rektorat UW opinia ornitologicznaKarol Kustusch

Opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dla gmachu Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie

Nasza kolejna opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dotyczyła tym razem budynku Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie.
zdjęcie budynek mieszkalny na osiedlu opinia ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna elewacji budynku mieszkalnego

Ekspertyza dotyczyła jednej z elewacji budynku na warszawskim Bemowie. Zlecenie związane było z planowaną termomodernizacją budynku.