Opracowanie ekofizjograficzne – Co to jest i do czego służy?

Projekty planu zagospodarowania przestrzennego wymagają wielu różnych czynności. Jedną z nich opracowanie ekofizjograficzne środowiska przyrodniczego. W jakim celu wykonuje się ten dokument? Jakie informacje zawiera i na kim spoczywa sporządzenie opracowań ekofizjograficznych? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest opracowanie ekofizjograficzne?

Opracowanie ekofizjograficzne to interdyscyplinarne podejście do badania złożonych związków między środowiskiem fizycznym a organizmami żywymi, w tym ludźmi. 

Polega ono na badaniu wzajemnych oddziaływań między środowiskiem a organizmami żywymi na podstawie różnorodnych metod naukowych, takich jak geologia, geomorfologia, hydrologia, klimatologia, biologia, ekologia, medycyna i psychologia.

Opracowanie ekofizjograficzne ma na celu zrozumienie procesów zachodzących w środowisku naturalnym oraz wpływu tych procesów na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi. 

Badanie ekofizjograficzne uwzględnia wiele elementów przyrodniczych. Zarówno czynniki fizyczne, takie jak:

  • Temperatura
  • Wilgotność
  • Promieniowanie słoneczne i wiatr
  • Czynniki biologiczne, takie jak zróżnicowanie gatunkowe, interakcje międzygatunkowe i zagrożenia dla zdrowia.

Kiedy wymagane jest opracowanie ekofizjograficzne?

Opracowanie ekofizjograficzne jest wykonywane w celu dokładnego zrozumienia ekosystemu danego obszaru. Jest to kompleksowe badanie obszarów przyrodniczych, które może pomóc w zrozumieniu, jak poszczególne elementy środowiska wpływają na siebie nawzajem oraz jakie zmiany występują w składnikach ekosystemu w danym czasie.

Opracowanie ekofizjograficzne może pomóc w identyfikacji czynników i zagrożeń środowiska, które wpływają na zdrowie ekosystemu, takich jak zanieczyszczenia, zmiany klimatu, zmiany w użytkowaniu ziemi i inne czynniki ludzkiej działalności. 

Wyniki takiego badania mogą być wykorzystane do opracowania oceny środowiska przyrodniczego. Jest to podstawa do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego województwa, gminy czy miasta. Sporządzanie opracowania ekofizjograficznego jest również konieczną składową oceny oddziaływania na środowisko.

Co składa się na to opracowanie?

W zależności od rodzaju opracowania, czy to podstawowego, czy problemowego, wykonuje się bardziej lub mniej szczegółową dokumentację. Niemniej jednak niektóre elementy są wspólne dla obu wariantów dokumentacji, takie jak:

  • Inwentaryzacja przyrodnicza, która ma na celu identyfikację i opisanie elementów środowiska, takich jak zwierzęta i rośliny.
  • Analiza krajobrazowa, która wskazuje na walory krajobrazowe oraz zasoby przyrodnicze i ich ocenę.
  • Ocena zmian zachodzących w środowisku oraz identyfikacja źródeł zagrożeń.
  • Prognoza dalszych zmian zachodzących w środowisku, wskazująca na kierunek i intensywność tych zmian.
  • Określenie predyspozycji przyrodniczych do kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej, które polega na wskazaniu obszarów objętych planem zagospodarowania, które powinny pełnić funkcję przyrodniczą.
  • Ocena środowiska poprzez wskazanie różnych form użytkowania obszaru wynikających ze stopnia transformacji terenu oraz jego ograniczeń.

Wszystkie te elementy dokumentacji służą do zrozumienia złożonych związków między środowiskiem a organizmami żywymi, w tym ludźmi, co pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących ochrony środowiska i zapewnienia zdrowia publicznego.

Opracowanie ekofizjograficzne – wymóg prawny czy realna potrzeba?

Opracowanie ekofizjograficzne jest niezbędnym dokumentem w procesie planowania przestrzennego na poziomie lokalnym. Co więcej, opracowanie to musi być wykonane z najwyższą starannością i oparte na rzetelnie przeprowadzonych badaniach. 

Badania te powinny opierać się na odpowiedniej literaturze i dokumentacji, ale nieodzownym elementem jest praca w terenie. Tylko takie opracowanie ekofizjograficzne, które będzie wykonane rzetelnie i w najwyższej jakości, może przynieść zamierzony skutek – przestrzeń publiczna zostanie ukształtowana w sposób prawidłowy i racjonalny, zgodnie z wymogami ustawodawstwa.

Opracowania wymagane są przez prawo ochrony środowiska jednak ich przygotowanie to nie tylko kwestia prawna. Dzięki tym dokumentom możliwe jest zadbanie o poszczególne elementy przyrodnicze danego obszaru. Ocena warunków środowiska pozwala ocenić problemy i uwarunkowania, dzięki czemu łatwiej jest wdrożyć konkretne działania mające na celu ochronę środowiska.

Podsumowanie

Dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie tylko wykonuje się problemowe opracowanie ekofizjograficzne. Pozwala ono określić stan oraz funkcjonowanie środowiska naturalnego. Opracowanie ekofizjograficzne wykonywane jest przez profesjonalną i doświadczoną firmę posiadającą zezwolenie na sporządzanie opracowań. Jeśli szukasz firmy od wykonywania opracowań, skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe badanie oraz analizę funkcjonowania środowiska przyrodniczego. Zapraszamy do kontaktu.

Opracowanie ekofizjograficzne

Przykładowe realizacje

zdjęcie łąki i lasu, dwa wysokie kominy na drugim planie na tle niebieskiego nieba

Ocena śladu ekologicznego dla Veolia Energia Łódź S.A.

Wykonaliśmy opracowanie polegające na ocenie śladu ekologicznego oraz wpływu na bioróżnorodność oraz przygotowanie planu działań w zakresie poprawy stanu bioróżnorodności dla elektrociepłowni Veolia Energia Łódź S.A.
zdjęcie aleja drzew ocena oddziaływania na środowisko

Raport środowiskowy dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni fotowoltaicznej

Zakończyliśmy prace nad kolejnym dużym projektem dla elektrowni fotowoltaicznej o powierzchni blisko 150 hektarów.
po zielonym polu chodzą sarny inwentaryzacja przyrodniczaKarol Kustusch

Inwentaryzacja przyrodnicza pod budowę rurociągu dla GAZ-SYSTEM S.A.

Zakończyliśmy kolejną usługę realizowaną na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Badania polegały na inwentaryzacji zasobów przyrodniczych na przebiegu planowanych rurociągów.