O ślimaku winniczku i nie tylko

Krajowe Seminarium Malakologiczne

13 października 2016 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek wziął udział w uroczystym otwarciu XXXII Krajowego Seminarium Malakologicznego w Spale. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenie Malakologów Polskich.

Seminaria, wykłady i wymiana doświadczeń

W konferencji wzięli udział liczni specjaliści, naukowcy i pracownicy ośrodków badawczych z całej Polski. Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. o metodach aktywnej ochrony mięczaków, możliwościach rozwoju poszczególnych populacji oraz zagrożeniach związanych z czynnikami środowiskowymi. Organizowane regularnie seminaria malakologiczne są doskonalą okazją do wymiany doświadczeń, poglądów i prezentacji wyników badań naukowych.

Terminy oraz rozmiar ochronny

Ślimak winniczek Helix pomatia podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Można go zbierać jedynie przez 30 dni w roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Przy czym do zbioru dopuszczone są wyłącznie osobniki o średnicy muszli powyżej 30 mm. Aby w zgodzie z prawem zbierać winniczki do celów przetwórstwa spożywczego, należy mieć zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, jako przedstawiciel instytucji realizującej szereg zadań związanych z ochroną środowiska przyrodniczego, angażuje się w działania mające na celu ochronę ślimaków winniczków.

zdjęcie ślimaka winniczka monitoring przyrodniczy

Przykładowe realizacje

zdjęcie łąki i lasu, dwa wysokie kominy na drugim planie na tle niebieskiego nieba

Ocena śladu ekologicznego dla Veolia Energia Łódź S.A.

Wykonaliśmy opracowanie polegające na ocenie śladu ekologicznego oraz wpływu na bioróżnorodność oraz przygotowanie planu działań w zakresie poprawy stanu bioróżnorodności dla elektrociepłowni Veolia Energia Łódź S.A.
zdjęcie aleja drzew ocena oddziaływania na środowisko

Raport środowiskowy dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni fotowoltaicznej

Zakończyliśmy prace nad kolejnym dużym projektem dla elektrowni fotowoltaicznej o powierzchni blisko 150 hektarów.
po zielonym polu chodzą sarny inwentaryzacja przyrodniczaKarol Kustusch

Inwentaryzacja przyrodnicza pod budowę rurociągu dla GAZ-SYSTEM S.A.

Zakończyliśmy kolejną usługę realizowaną na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Badania polegały na inwentaryzacji zasobów przyrodniczych na przebiegu planowanych rurociągów.