Inwentaryzacja przyrodnicza pod budowę rurociągu dla GAZ-SYSTEM S.A.
Zakończyliśmy kolejną usługę realizowaną na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Ogólnie mówiąc, badania polegały na inwentaryzacji zasobów przyrodniczych na przebiegu planowanych rurociągów. Inwentaryzację przyrodniczą prowadzono w trybie całorocznym i trwała od jesieni zeszłego roku. Natomiast analiza i opracowanie obszernego materiału trwały kilka ostatnich tygodni.
Inwestycja
Zlecenie badań związane było z planowaną budową rurociągu przesyłowego wody z rzeki Wisły i z rzeki Brdy oraz budową rurociągu przesyłowego solanki z Kawernowego Podziemnego Magazynu (KPM) Damasławek do rzeki Wisły (Otorowo) wraz z obiektami towarzyszącymi na potrzeby KPM Damasławek, o łącznej długości ponad 200 km.
Inwentaryzacja przyrodnicza – metodyka
Zgodnie z metodyką prac inwentaryzacja przyrodnicza rozpoczęła się od analizy dostępnej literatury oraz zapoznaniem się z terenem badań (bufor). Dodatkowo korzystając z ortofotomap dokonaliśmy klasyfikacji poszczególnych odcinków terenu badań pod kątem ich potencjału przyrodniczego. Kolejnym etapem była weryfikacja przyjętych założeń na podstawie wizyt terenowych.
Specjaliści z zakresu zoologii i botaniki
Badania terenowe obejmowały inwentaryzację wszystkich głównych grup taksonomicznych fauny i flory. Tego rodzaju kompleksowa inwentaryzacja przyrodnicza wymaga udziału wielu specjalistów. Dlatego w skład naszego zespołu wchodzili eksperci z różnych dziedzin zoologii i botaniki. Byli to między innymi: entomolog, herpetolog i ornitolog, chiropterolog i botanik, mykolog czy lichenolog.
Waloryzacja przyrodnicza
Trasę już na wstępnym etapie zaplanowano tak, aby omijać obszary potencjalnie cenne przyrodniczo. Ponadto, waloryzacja przyrodnicza wykazała, że teren wzdłuż inwestycji, z nielicznymi wyjątkami, nie wyróżnia się cennymi walorami przyrodniczymi. Toteż pierwotnie założony przebieg inwestycji nie będzie wymagał wielu korekt.