Wykorzystanie dronów w badaniach przyrodniczych

Jak Was informowaliśmy 5 lutego 2018 roku, na XXXIX Zjeździe Ornitologów Śląska miała się odbyć m.in. prelekcja na temat wykorzystania dronów w badaniach przyrodniczych. Byliśmy na tym Zjeździe i w/w temat był jednym z bardziej oczekiwanych.

Szkolenie i licencja

Czego się dowiedzieliśmy? Przede wszystkim tego, że zanim rozpocznie się wykorzystywanie dronów, trzeba uzyskać odpowiednie licencje, czyli przejść szkolenie, zdać państwowy egzamin, a każdy lot należy zgłaszać odpowiednim instytucjom.

Najważniejszy kąt dolotu oraz kolor

Kiedy mamy już licencję to potrzebujemy drona. Tu również dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy, m.in. tego, że ważny jest… kolor. Badania wykazały, że ptaki najsłabiej reagują (najmniej się płoszą) na widok drona w kolorze białym. Ważna jest też sama technika lotu – inne badania wykazały, że im mniejszy kąt dolotu do ptaków tym reakcja mniejsza. Najgorszym rozwiązaniem jest dolatywanie do ptaków „z góry”. Dowiedzieliśmy się również o możliwości instalowania na dronach różnego rodzaju kamer (HD, na podczerwień, termowizyjne, itp.) oraz o kosztach. Bardzo dobry, profesjonalny sprzęt można kupić od 4-5 tys. złotych.

Nie tylko monitoring przyrodniczy

O samym wykorzystywaniu dronów i korzyściach jakie to daje pisaliśmy już wcześniej. Urządzenia te są coraz szerzej wykorzystywane w badaniach biologicznych (np. inwentaryzacja przyrodnicza, monitoring przyrodniczy, itp.), ale również w leśnictwie oraz ochronie przyrody, budownictwie i geodezji oraz wielu innych dziedzinach.

dron na tle nieba drony w badaniach przyrodniczych monitoring przyrodniczy