Światowy dzień mokradeł

Kilka dni temu (2 lutego) obchodziliśmy coroczny Światowy Dzień Mokradeł. Ustanowiony został w rocznicę podpisania jednej z ważniejszych ogólnoświatowych konwencji dotyczących ochrony przyrody – Konwencji Ramsarskiej. Konwencja, której pełna nazwa brzmi: Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, została podpisana 2 lutego 1971 w mieście Ramsar na irańskim wybrzeżu Morza Kaspijskiego.

Ochrona kluczowych siedlisk ptaków

Celem jej funkcjonowania jest ochrona terenów wodno-błotnych, wykorzystywanych przez ptaki w okresie lęgów, przelotów i zimowania. Środowiska te charakteryzują się dużą wrażliwością na czynniki antropogeniczne, stąd ich skuteczna, globalna ochrona jest niezmiernie istotna dla egzystencji wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków.

Konwencję ratyfikowało większość państw świata

Obecnie Konwencję Ramsarską ratyfikowało 169 państw, wyznaczono ponad 2000 obszarów wodno-błotnych. Wraz ze zgłoszeniem obszaru w ramach Konwencji, państwo zgłaszające bierze na siebie obowiązek ochrony tego obszaru i jego racjonalnego użytkowania. Największa ilość obszarów objętych Konwencją znajduje się w Wielkiej Brytanii, natomiast pod względem powierzchni przoduje Kanada.

13 obszarów w Polsce

W Polsce dotychczas wyznaczono 13 obszarów w ramach Konwencji Ramsarskiej, o łącznej powierzchni około 145 tysięcy hektarów. O tym jak bezcenne są obszary wodno-błotne w przyrodzie świadczy m.in. fakt, iż na liście mogą się znaleźć zarówno niewielkie obiekty jak subalpejskie torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym, zlokalizowane zaledwie na 40 hektarach, jak i całe doliny rzeczne Biebrzańskiego Parku Narodowego – prawie 60 tys. hektarów.

zdjęcie mokradeł w dolinie Narwi