Nowe obszary Ramsar w Polsce
Lista obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu wzbogaciła się o trzy nowe ostoje zlokalizowane w Polsce. Jak podaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska są to: Stawy Przemkowskie, Torfowiska Doliny Izery i Ujście Wisły, wytypowane zgodnie z kryteriami i postanowieniami Konwencji Ramsarskiej. Dotychczas konwencją objętych było w naszym kraju 16 tego typu obszarów.
Tereny podmokłe – zarówno sztuczne, jak i naturalne
Zgodnie z kryteriami zawartymi w traktacie, obszarami wodno-błotnymi są wszelkie tereny podmokłe i zbiorniki wodne lub cieki. Dotyczy to zarówno terenów pochodzenia naturalnego, jak i sztucznych, z wodami morskimi włącznie.
Czym jest Konwencja ramsarska?
Konwencja o obszarach wodno-błotnych o znaczeniu priorytetowym dla środowiska przyrodniczego, zwłaszcza jako ostoje ptaków wodnych, zwana jest Konwencją Ramsarską. Jest najstarszym światowym traktatem poświęconym zachowaniu cennych przyrodniczo obszarów na naszym globie.
Inne chronione obszary Ramsar w Polsce – Ramsar w tatrach i nie tylko
Oprócz wyżej wymienionych nowych obszarów ochrony na liście Ramsar znajduje się również kilkanaście innych obszarów z terenów parków narodowych i innych chronionych obszarów przyrody. Są to:
- Jezioro Łuknajno
- Jezioro Karaś
- Ujście Warty
- Jezioro Siedmiu Wysp (Oświn)
- Jezioro Świdwie
- Biebrzański Park Narodowy
- Słowiński Park Narodowy
- Stawy Milickie
- Torfowiska Subalpejskie Karkonoszy
- Narwiański Park Narodowy
- Jezioro Druzno
- Poleski Park Narodowy
- Wigierski Park Narodowy
- Torfowiska Doliny Izery
- Stawy Przemkowskie
- Ujście Wisły