Smog szkodzi również ptakom

Stały spadek liczebności od wielu dekad

W czasopiśmie Urban Ecosystems ukazał się właśnie ciekawy artykuł na temat spadku liczebności wróbla w Wielkiej Brytanii. Spadek liczebności u tego gatunku trwa już od dziesięcioleci i lokalnie wyniósł już ponad 50%.

Remonty domów oraz mniej terenów zielonych

Powszechnie uważa się, że za spadki liczebności u tego gatunku odpowiada brak miejsc do gniazdowania oraz mniejsza ilość dostępnego pokarmu. Brak miejsc do gniazdowania  wynika z remontów starych domów, w których wcześniej gniazdowały. Z kolei brak pokarmu wynikał ze zmniejszenia udziału terenów zielonych w miastach i ich „uporządkowania”.

Kompleksowa analiza na wielu płaszczyznach

Brytyjscy badacze przebadali wróble kompleksowo – analizowano m.in. wpływ ilości terenów zielonych, ilości drzew, wpływu dokarmiania ptaków, ilości kotów i krogulców, a także zanieczyszczenie powietrza (smog) czy nawet wpływ emisji fal z masztów telefonii komórkowej.  Dodatkowo naukowcy zastosowali metody eksperymentalne, tj. karmienie wróbli, w tym także w okresie letnim (larwami mącznika).

Warto dokarmiać wróble

Co się okazało? Niemal wszystkie analizowane czynniki miały tylko niewielki wpływ na parametry populacji. Baza pokarmowa zasadniczo nie wpływa na populację wróbla i produktywność młodych. Wykazano jednak dodatni efekt letniego dokarmiania.

Liczebność wróbla a stężenie tlenku azotu

Wyjątkiem był jeden czynnik – zanieczyszczenie tlenkami azotu (uwalniają się przy spalaniu węgla i paliw samochodowych – jeden z głównych elementów smogu). Wykazano bardzo silną korelację między stężeniem tlenku azotu, a liczebnością wróbla. Okazuje się, że ptaki żyjące w miejscach z silnym zanieczyszczeniem powietrza częściej chorują, szybko się starzeją i słabo rozmnażają.

zdjęcie wróbla na dachu opinia ornitologiczna

Przykładowe realizacje

zdjęcie stropodachu szkoły podstawowejKarol Kustusch

Ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna szkoły podstawowej w Grudziądzu

Zwierzęta często wykorzystują budynki jako schronienia, wobec czego konieczne było wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej.
zdjęcie budynku Pałac Kazimierzowski rektorat UW opinia ornitologicznaKarol Kustusch

Opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dla gmachu Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie

Nasza kolejna opinia ornitologiczna i chiropterologiczna dotyczyła tym razem budynku Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie.
zdjęcie budynek mieszkalny na osiedlu opinia ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna elewacji budynku mieszkalnego

Ekspertyza dotyczyła jednej z elewacji budynku na warszawskim Bemowie. Zlecenie związane było z planowaną termomodernizacją budynku.