21 stycznia 2018

Ostatni moment na przeprowadzki bocianich gniazd

LIFE + Ochrona bocian białego

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z Biebrzańskim Parkiem Narodowym oraz Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi od 2016 roku realizuje projekt LIFE+ „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”. Projekt swoim zasięgiem obejmuje 4 województwa (podlaskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie) i prowadzony jest na 10 obszarach Natura 2000. Całkowity budżet projektu wynosi ponad 1,4 miliona euro, a jego realizacja zakończy się w 2020 roku.

Przenoszenie i instalacja gniazd na nowych słupach

Aktualnie realizowane jest zadanie C1, polegające na przenoszeniu gniazd bocianów ze starych słupów i budynków na nowe, wolnostojące słupy. Prace początkowo planowane były na jesień, jednak duża wilgotność gruntu uniemożliwiała wjazd ciężkiego sprzętu. Wykonawcy muszą się spieszyć, bo do przeniesienia jest 136 gniazd, a za 2 miesiące pierwsze bociany już na pewno wrócą z zimowisk w Afryce.

Ważenie i mierzenie gniazd

Przy okazji bocianich przeprowadzek przenoszone gniazda są ważone i mierzone. Mamy nadzieję, że wkrótce ukaże się jakiś artykuł lub praca naukowa z tych badań. Dotychczasowe wyrywkowe dane mówią, że największe gniazda mają po 2 metry wysokości i ważą do 300 kilogramów. Jak dotąd nie prowadzono takich badań na szerszą skalę.

Więcej o projekcie można poczytać pod poniższym linkiem, znajdziemy tam również zdjęcia z przenosin gniazd.

zdjęcie domu z gniazdem bociana ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna

Przykładowe realizacje

zdjęcie drzewa w mieście ekspertyza ornitologiczna

Wycinka drzewa na Wiwulskiego we Wrocławiu

Jeżeli planujesz wycinkę drzew i krzewów upewnij się, że nie gniazdują w nich ptaki lub inne zwierzęta objęte ochroną gatunkową.
zdjęcie topoli z jemiołami ekspertyza ornitologiczna

Ekspertyza ornitologiczna we Wrocławiu

Ekspertyza ornitologiczna dotyczyła topoli berlińskiej Populus × berolinensis zajętej przez półpasożyta – jemiołę pospolitą Viscum album.

Termomodernizacja – opinia ornitologiczna i nadzór przyrodniczy

Wykonaliśmy kolejne zlecenie polegające na nadzorze ornitologicznym nad pracami związanymi z termomodernizacją budynku.