Ocena śladu ekologicznego i wpływ na bioróżnorodność

Czym jest ślad ekologiczny?

Ślad ekologiczny jest miarą określającą stopień wykorzystania zasobów środowiska naturalnego do utrzymania określonego stylu życia lub sposobu funkcjonowania. Co więcej, stosowany jest w odniesieniu do oceny poszczególnych osób, społeczeństw, krajów lub rozwiązań technologicznych, infrastrukturalnych czy przemysłowych. Zasobami naturalnymi są m.in. woda, drewno, gleba, paliwa kopalne oraz fauna i flora, określana mianem bioróżnorodności.

Bioróżnorodność, inaczej różnorodność biologiczna

Termin bioróżnorodność (od „różnorodność biologiczna”) odnosi się do bogactwa form życia na ziemi we wszelkich jego przejawach i na wszystkich poziomach. Ogółem od genów, przez gatunki, po ekosystemy. Nie odnosi się wyłącznie do gatunków rzadkich czy zagrożonych, ale obejmuje każdą formę życia. Inaczej mówiąc: od człowieka, po mikroorganizmy, takie jak bakterie czy grzyby.

Co zyskujemy chroniąc bioróżnorodność?

Różnorodność biologiczna wzmacnia potencjał środowiska przyrodniczego w obszarze świadczenia usług ekosystemów, z których czerpiemy takie korzyści jak np. czysta woda, zapylanie roślin, zapobieganie erozji. Głównymi beneficjentami usług ekosystemów są takie sektory jak leśnictwo, rybołówstwo, rolnictwo, turystyka czy przemysł medyczny.

Bioróżnorodność a przemysł

Minimalizowanie szkód środowiskowych jest zatem fundamentalnym wymogiem dla zrównoważonego funkcjonowania każdego sektora przemysłu. Realnym skutkiem właściwego zarządzania bioróżnorodnością może być ograniczenie kosztów. Dzieje się tak, ponieważ usługi świadczone przez środowisko są zwyczajowo bardziej wydajne i ekonomiczne od infrastruktury przemysłowej. Ponadto, firmy, które ograniczają swój ślad ekologiczny, cieszą się większym prestiżem i zaufaniem społecznym.

Kierunkowy plan dla bioróżnorodności

Żyjemy w dobie obserwowanych, niekorzystnych zmian klimatycznych i środowiskowych. W tych okolicznościach wzrasta świadomość wśród firm o konieczności wdrażania planów dla bioróżnorodności, jako elementu odpowiedzialnego i aktywnego zarządzania ryzykiem. Jeżeli poszukujesz wsparcia i wskazówek w zakresie efektywnej implementacji działań przyjaznych różnorodności biologicznej w Twoim zakładzie i okolicy, napisz do nas lub zadzwoń. Opracujemy kierunkowy plan dla bioróżnorodności dobrany do potrzeb Twojej działalności, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej. Zapoznaj się z naszą ofertą.

zdjęcie pierwotnego lasu liściastego z martwymi drzewami

Przykładowe realizacje

zdjęcie rzeka wisła woda piasek fragment nieba z chmurami w oddaleniu kominy inwentaryzacja przyrodniczaKarol Kustusch

Inwentaryzacja przyrodnicza dla PGNiG TERMIKA S.A. Warszawa

Zakończyliśmy kolejną inwentaryzację przyrodniczą. Tym razem pracowaliśmy w granicach warszawskiej doliny Wisły. Prace przebiegały zgodnie z harmonogramem.
zdjęcie droga pośród pól wzdłuż drogi rosną drzewa inwentaryzacja przyrodnicza

Inwentaryzacja przyrodnicza dla planowanej rozbudowy drogi wojewódzkiej na odcinku Susz - Różnowo – Bronowo.

Pragniemy poinformować, że wygraliśmy przetarg realizowany jest na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
słup i linia elektroenergetyczna na terenach rolnych inwentaryzacja przyrodnicza

Rozpoczęliśmy inwentaryzację przyrodniczą na Pomorzu

W marcu bieżącego roku rozpoczęliśmy kolejną inwentaryzację przyrodniczą. Tym razem inwentaryzujemy obszar wzdłuż linii wysokiego napięcia.