Bez kategorii

Państwowy monitoring środowiska

Monitoring ptaków w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska

/
Na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) opublikowane zostały wyniki monitoringów ptaków prowadzonych w 2017.
breeamhttps://flickr.com/people/hunky_punk/

Certyfikat BREEAM – system certyfikacji budynków przyjaznych środowisku

BREEAM jest to metoda oceny środowiskowej budynków i infrastruktury. Powstała w 1990r. w Wielkiej Brytanii, stworzyła ją firma Building Research Establishment. Nazwa tej metody to skrót od Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method.
Kiedy wymagana jest zmiana decyzji środowiskowej

Kiedy wymagana jest zmiana decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia?

Proces inwestycyjny nie zawsze idzie po myśli inwestora. Niekiedy zachodzi bowiem potrzeba zmiany w zakresie warunków otrzymanej decyzji. Jeśli zastanawiasz się, kiedy wymagana jest zmiana decyzji środowiskowej, to w tym wpisie znajdziesz odpowiedź.
zdjęcie paneli słonecznych na farmie PV zrobione dronemKarol Kustusch

Wpływ farm fotowoltaicznych na nietoperze

Odnawialne źródła energii dostarczają obecnie około 11% całej energii. Do najpopularniejszych z nich należą farmy fotowoltaiczne. Nadal nie znamy dokładnie skutków zajmowania siedlisk przez panele słoneczne, natomiast systematycznie prowadzi się badania w tym zakresie. Ostatnio przeprowadzono badania wpływu farm fotowoltaicznych na aktywność nietoperzy w dwóch państwach europejskich. Zapraszamy do zapoznania się z wnioskami płynącymi z tych badań.
puszczyk zwyczajny

Puszczyk zwyczajny Strix aluco

Głos puszczyka, falująco-drżące pohukiwanie, zna chyba każdy z nas. Jest on chętnie wykorzystywany w kinematografii dla podbudowania napięcia niektórych filmowych scen.
zdjęcie sikory bogatki na gałęzi

Sikorka bogatka Paru major – głosy ptaków

Bogatka jest, podobnie jak inne sikory, ptakiem wokalnym i ma do 40 rodzajów zawołań i pieśni. Zawołania są generalnie takie same między płciami, ale samiec jest znacznie aktywniejszy w tym względzie, a samica rzadko nawołuje.
zdjęcie lasu i plaży wzdłuż rzeki
zdjęcie czterech motyli na ościeJoanna Witowska

Oddziaływanie inwestycji na obszary Natura 2000

Obszary Natura 2000 powołuje się w celu ochrony cennych siedlisk przyrodniczych, cennych gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk. Wbrew pozorom i ogólnym przekonaniom, na terenach objętych tą formą ochrony przyrody dozwolona jest działalność gospodarcza, rolnicza i turystyczna.
analiza akustyczna inwestycjiJoanna Witowska

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia dla przemiałowni mączki kamienia wapiennego

Nasza firma ukończyła kolejną kartę informacyjną przedsięwzięcia. Tym razem dotyczyła inwestycji polegającej na rozbudowie istniejącej instalacji technologicznej – przemiałowni mączki kamienia wapiennego.