Żubry w Puszczy Augustowskiej

Jeszcze niecałe 100 lat temu żubry były na granicy wymarcia. W stanie wolnym ostatni osobnik padł w 1919 roku w Puszczy Białowieskiej. W 1923 roku gdy prof. Jan Sztolcman zakładał Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra w niewoli żyły jedynie 54 osobniki, z których tylko 12 zostało zakwalifikowanych do dalszej hodowli i reprodukcji. Na szczęście się udało ocalić ten gatunek i obecnie na świecie żyje już ponad 5 tysięcy tych zwierząt.

Żubry niekiedy wchodzą w szkodę

Sukces miał również swoją cenę, niewiele lasów odpowiada wymaganiom tego gatunku, a lokalne zagęszczenia populacji tych zwierząt są duże. Miejscami żubry wyrządzają duże szkody zarówno w lasach, jak i na polach.

Jak dotąd pięć wolnych populacji żubra w Polsce

W Polsce jak dotąd w 5 miejscach żubry żyły w wolnych stadach. Były to:
– Puszcza Białowieska (654 osobniki),
– Bieszczady (487 osobników),
– Stado Zachodniopomorskie (216 osobników),
– Puszcza Knyszyńska (158 osobników),
– Puszcza Borecka (120 osobników).

Puszcza Augustowska – kolejna ostoja żubra w Polsce

Założenie nowego stada ma celu zwiększenie areału występowania tego gatunku w Polsce. Żubry (5 młodych krów i 2 młode byki) do Puszczy Augustowskiej przywieziono z populacji żyjącej w Puszczy Boreckiej. W dniu 5 kwietnia 2018 po okresie adaptacji w specjalnej zagrodzie zostały wypuszczone do lasu. Zwierzęta będą monitorowane telemetrycznie i mamy nadzieję, że już wkrótce zaczną się rozmnażać.

zdjęcie żubra stojącego w lesie ekspertyza przyrodnicza