Zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku, jego ochronie i OOŚ
Wdrożenie przepisów prawa Unii Europejskiej
Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenie oddziaływania na środowisko i niektórych innych ustaw weszła w życie 28 sierpnia 2015 r. i ma wdrożyć do polskich przepisów prawo UE i ułatwić proces inwestycyjny. Nowe regulacje w większości mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.
Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Dłuższa ważność decyzji środowiskowych oraz dłuższe konsultacje społeczne przy inwestycjach, dla których prowadzona jest ocena oddziaływania na środowisko – tak zakłada nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, którą w piątek uchwalił Sejm.
Więcej czasu na dołączenie kolejnej decyzji
W nowelizacji wydłuża się terminy, w których decyzję środowiskową będzie można dołączyć do wniosku o kolejną decyzję inwestycyjną. Po zmianach będzie to 6 lat, a nie jak jest to teraz – 4 lata. W przypadku inwestycji realizowanych etapowo będzie to 10 lat, a było 6.
Decyzję dla gminy wydaje RDOŚ
Nowela ma też zapobiegać konfliktowi interesów, kiedy organ wydający decyzję środowiskową, np. gmina, jest jednocześnie inwestorem. Kiedy gmina będzie inwestorem, to decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia będzie wydawał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Obronność, bezpieczeństwo państwa oraz cywilne bez decyzji
Nie trzeba będzie uzyskiwać decyzji środowiskowych, jeżeli wyłącznym celem przedsięwzięcia są obronność i bezpieczeństwo państwa, prowadzenie działań ratowniczych albo zapewnienie bezpieczeństwa cywilnego w związku z przeciwdziałaniem lub usunięciem bezpośredniego zagrożenia dla ludności.
Jeśli potrzebujesz oceny oddziaływania na środowisko dla swojego przedsięwzięcia, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!