Zaginione lasy Europy

Ponad połowa europejskich lasów zniknęła w ciągu ostatnich 6000 lat. To za sprawą ekspansji terenów rolniczych oraz zapotrzebowaniem na drewno jako źródło paliwa. Wykorzystując analizę pyłków roślinnych naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth wykazali, że ponad dwie trzecie północnej i środkowej Europy pokrywały niegdyś lasy.

Zniknęło nawet 90% lasów

Obecnie wartość ta zmalała do jednej trzeciej. Jednak w zachodniej części kontynentu i w rejonie wybrzeży, włączając w to tereny Wielkiej Brytanii i Irlandii, zanik terenów leśnych był dużo silniejszy, osiągając w niektórych rejonach 10% powierzchni. W wielu zachodnich krajach lesistość osiągnęła swoje minimum około 200 lat temu. Z drugiej strony część obszarów, jak np. Skandynawia, gdzie rolnictwo nie rozwijało się tak intensywnie, zachowała dużą część swoich lasów.

Wrzosowiska i łąki

Około 8000 lat temu od obszarów dzisiejszej Lizbony do Moskwy rozpościerał się nieprzerwany pas terenów leśnych. Zanik dużej powierzchni lasów można postrzegać jako zjawisko negatywne. Z drugiej strony na ich miejscu pojawił się szereg innych cennych siedlisk otwartych, jak na przykład tereny trawiaste czy wrzosowiska.

las buczyna inwentaryzacja przyrodnicza