Zabezpieczanie upraw drzew i krzewów owocowych przed ptakami

Koczujące latem i wczesną jesienią stada szpaków mogą stanowić poważną bolączkę działkowiczów i właścicieli sadów owocowych. Nawet nieduże liczące kilkadziesiąt osobników stadko może bardzo szybko ogołocić drzewo lub krzew z tegorocznych plonów. Często jedynym wyjściem jest płoszenie ptaków lub zabezpieczenie upraw przed niechcianymi gośćmi. Poniżej przedstawiamy krótki opis oraz skuteczność dostępnych metod.

Metoda akustyczna

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod płoszenia. Jej zaletą są stosunkowo niskie koszty zakupu oraz łatwość instalacji urządzeń. Wyróżnia się urządzenia biosoniczne emitujące głosy drapieżników lub głosy ostrzegawcze ptaków znajdujących się w sytuacji zagrożenia oraz urządzenia hukowe. Wadą tej metody jest szybkie przyzwyczajanie się ptaków do tych dźwięków w przypadku nadużywania sygnałów dźwiękowych. Ponadto może ona rodzić konflikty sąsiedzkie.

Odstraszacze pasywne

Metoda ta polega na stosowaniu terkoczących na wietrze metalowych puszek i migoczących pasków folii lub strachów na wróble. Jest to metoda najtańsza, ale również najmniej skuteczna.

Siatki ochronne

To jedna ze skuteczniejszych metod. Jednak w przypadku sadów o dużej liczbie drzew i krzewów do zabezpieczenia może być bardzo kosztowna. Należy w tym przypadku uwzględnić również bezpieczeństwo ptaków. Siatka powinna być dobrze naciągnięta, mieć stosunkowo niewielkie oczka i gruby splot. Będzie wtedy dobrze widoczna dla ptaków i nie spowoduje zagrożenia poprzez zaplątywanie się ptaków.

Metoda sokolnicza

Najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem jest zatrudnienie sokolnika. Jest to bardzo skuteczna metoda, gdyż wszystkie ptaki powodowane instynktem szybko opuszczają uprawę uznając jej obszar za teren łowiecki sokoła lub jastrzębia. Wadą tej metody jest stosunkowo wysoki koszt zatrudnienia sokolnika.

Wiązki lasera

Polega na emitowaniu skupionej wiązki zielonego lasera. Informacje o skuteczności tej metody pochodzą z krajów zachodniej Europy gdzie jest stosowana z powodzeniem. Jest wykorzystywana m. in. w portach lotniczych do płoszenia żerujących ptaków stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Skuteczność zielonego lasera w sadownictwie została potwierdzona w Holandii (na kawkach i gawronach). Podczas korzystania z lasera należy pamiętać, że wiązka powinna być kierowana zawsze w dół, toteż urządzenia należy instalować nad drzewami i krzewami. Wynika to ze względów bezpieczeństwa ludzi, zgodnie z ustawą z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze, zabrania się m.in. emitowania lub powodowania emisji wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie i oślepienie lub wystąpienie poświaty.

Więcej szczegółów uzyskamy pod poniższym adresem.

kwitnące wiśnie opinia ornitologiczna