Wałbrzyskie rzeki znów pełne pstrągów

Pstrągi potokowe mają wysokie wymagania siedliskowe. Żyją tylko w czystej i chłodnej wodzie, charakteryzującej się szybkim prądem, zaś dno musi być pokryte kamieniami i żwirem. W takich warunkach jesienią odbywają tarło. Samice wykopują w dnie cieków niewielkie zagłębienia i tam składają jaja.

Niski stan wód i kłusownictwo

W ostatnich latach populacja tej ryby zmniejszyła liczebność. Niekorzystne okazały się susze, które bezpośrednio wpływały na niski stan wód w rzekach pogórza. Dodatkowo kłusownictwo, problem z zanieczyszczeniami komunalnymi i prace podczas remontów w obrębie koryt rzek odcisnęły swoje piętno na populacji tego pstrąga.

Dofinansowanie z WFOŚGW na zakup narybku

W celu poprawy stanu populacji pstrąga potokowego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, kwotą 131 tys. złotych dofinansował program zarybiania rzek tym gatunkiem. Młode, dwuletnie pstrągi wyhodowane w Ośrodku Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej wypuszczono do Ścinawki, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Bystrzycy Dusznickiej i Włodzicy. Łącznie wsiedlono do rzek prawie 100 tysięcy młodych ryb. Była to już druga akcja zarybiania, wiosną wypuszczono tam prawie 700 tys. pstrągów. Miejmy nadzieję, że zarybianie przyniesie efekty i populacja pstrąga potokowego odbuduje się.

rzeka górska, w której żyją pstrągi