Trwają zimowe liczenia… nie tylko ptaków

Spokój oraz stała temperatura

Zima to trudny okres dla zwierząt, część z nich jako strategię jej przetrwania wybrała hibernację. Takimi organizmami są nietoperze żyjące w strefie klimatu umiarkowanego. Miejsca zimowisk nietoperzy są dość stałe. Muszą zapewniać spokój oraz w miarę stałą temperaturę. W Polsce najczęściej nietoperze zimują w dziuplach drzew, w budynkach (strychy, przestrzenie między ścianami) oraz w jaskiniach i obiektach jaskiniopodobnych, jak np. fortyfikacje, studnie, sztolnie, itp.

Kilkudziesięciu chiropterologów z całej Europy

W Polsce najbardziej znanym miejscem zimowania nietoperzy są dawne fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, w powiecie świebodzińskim, w województwie lubuskim. W tym roku odbyły się tam już 18-te liczenia zimujących nietoperzy. W Liczeniach wzięło udział 70 chiropterologów z całej Europy.

Tysiące osobników z 10 gatunków

Liczba stwierdzonych nietoperzy robi wrażenie – doliczono się 36 tysięcy zimujących ssaków. Najliczniejszym gatunkiem był nocek duży (Myotis myotis), następnie nocek rudy (Myotis daubentonii), a trzecie miejsce zajął nocek Natterera (Myotis nattereri). Łącznie wykazano obecność 10 gatunków nietoperzy, spośród 26 stwierdzonych w Polsce.

Kluczowe zimowisko nietoperzy w Europie

Liczenia potwierdziły, iż obszar ten jest jednym z najważniejszych zimowisk nietoperzy w Europie. Z tego też powodu obszar ten objęty jest ochroną w ramach programu Natura 2000 oraz stanowi rezerwat przyrody.

zdjęcie nietoperza w locie ekspertyza chiropterologiczna