Trwają inwentaryzacje przyrodnicze obszarów Natura2000

Wiosna to okres, który większość z nas lubi i z którego się cieszy. Jednak są profesje, dla których to okres wytężonej pracy i ścigania się z czasem. Tymi zapracowanymi wiosną ludźmi są przyrodnicy wykonujący inwentaryzacje obszarów Natura 2000. Okres zimowo-przedwiosenny był czasem, kiedy większość Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska ogłaszało przetargi na prace, które właśnie ruszyły. W ostatnich dniach pracownicy RDOŚ Białystok uczestniczyli w pracach odbywający się m.in. na Bagnie Wizna czy w Dolinie Górnej Narwi.

Jak długo trwa inwentaryzacja?

Prace obejmują różny zakres, często jest to inwentaryzacja tylko wybranych gatunków albo części obszaru. Zadanie to zwykle inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza. To drugie zadanie jest nie mniej znaczące. Dzięki powtarzanym waloryzacjom uzyskujemy informacje na temat zmian zarówno w układzie ilościowym jak i jakościowym na chronionych obszarach. Uzyskane dane pozwalają aktualizować formularze SDF dla poszczególnych obszarów. Prace zwykle trwają rok, a po części terenowej jesienią przychodzi czas by zasiąść do komputerów i opisać wyniki.

Jak przebiega inwentaryzacja przyrodnicza?

To przede wszystkim zależy od gatunku objętego pracami. W przypadku inwentaryzacji ornitologicznych czasem jest to praca wykonywana wieczorem lub w nocy, ale z reguły od świtu. Sezon lęgowy trwa od przełomu lutego i marca do końca lipca i przy dużych powierzchniach ornitolodzy wykorzystują każdy dzień by pracować w terenie, wolne mają zwykle tylko podczas deszczowych dni.

zdjęcie kwatów na łące inwentaryzacje przyrodnicze