Szansa na powrót dropia na polskie pola

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze wraz z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz Parkiem Narodowym Ujście Warty rozpoczęła długofalowy projekt „Reintrodukcja dropia zwyczajnego Otis tarda na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Ostatni lęg w 1986 roku

Drop to najcięższy latający ptak, samce mogą ważyć do 18 kilogramów. Gatunek ten związany jest z rozległymi i otwartymi terenami rolniczymi, użytkowanymi ekstensywnie. Jest wrażliwy na przekształcenia środowiska i nie potrafi się do nich przystosować. Jeszcze w latach pięćdziesiątych żyło w naszym kraju kilkaset tych ptaków. Wraz z postępem w produkcji rolnej (mechanizacja, chemizacja) i zmianami siedliskowymi (tworzenie monokultur i zadrutowanie krajobrazu liniami energetycznymi) populacja zaczęła bardzo szybko spadać. Ostatni lęg w naszym kraju stwierdzono w 1986 roku. Od tego czasu co kilka – kilkanaście lat obserwowane są jedynie osobniki zalatujące. Pochodzą głównie z lęgowisk w Niemczech oraz obszaru pogranicza Austrii, Czech i Słowacji.

Usunięcie przyczyn wymarcia

Program reintrodukcji jest długofalowy i pierwsze ptaki mogą być wypuszczane do naturalnego środowiska dopiero w 2026 roku. I to przy założeniu powodzenia poszczególnych wcześniejszych etapów. Ogólny plan reintrodukcji zakłada w pierwszej kolejności przygotowanie Studium Wykonalności Projektu (Uniwersytet Wrocławski). Następnie, wyznaczenie populacji genetycznej najlepiej nadającej się do odtworzenia naturalnego stada. Kolejnym etapem będzie hodowla osobników w wolierach. Na tym etapie rozpoczną się również prace nad przygotowaniem środowiska (obszaru) gdzie wypuszczane będą ptaki. Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) reintrodukcja powinna się odbywać po uprzednim usunięciu przyczyn wymarcia. Przygotowanie obszaru do reintrodukcji będzie wymagało współpracy z lokalnymi rolnikami i administracją publiczną.

ptak drop