Strefa buforowa – Co to jest?

Czynna obecność człowieka na danym terenie ma duży wpływ na każdy znajdujący się na nim ekosystem. Czynności takie jak uprawianie roli, mogą mieć negatywnych wpływ nie tylko na glebę, ale również na wody powierzchniowe. W celu ochrony wszelkich obszarów wrażliwych stosuje się specjalne strefy buforowe. Czym są strefy buforowe i jak wpływają na ochronę przyrody i wód polskich?

Czym są strefy buforowe?

Strefy buforowe to obszary wokół wód powierzchniowych, takich jak rzeki, jeziora, strumienie, czy stawy oraz wokół innych obszarów wrażliwych. Są one ustalane na podstawie przepisów prawnych, takich jak ustawa o ochronie przyrody. Mogą mieć różną szerokość w zależności od rodzaju i charakteru wód oraz otaczającego je środowiska. 

W strefach buforowych wód nie mogą być prowadzone działalności, które mogą zanieczyścić lub zagrozić czystości wód, takie jak np. wprowadzanie szkodliwych substancji m.in. azotanów, czy środków ochrony roślin. Strefa buforowa stanowi również odległość od cieków wodnych, w jakiej można stosować dane środki ochrony roślin. Odległość ta powinna być podana na każdej etykiecie środka ochrony. Strefy buforowe są ważnym elementem ochrony środowiska. Służą one zachowaniu równowagi ekologicznej oraz dobremu stanowi wód polskich.

Strefy buforowe w zarządzaniu wodami

Znajdujące się w sąsiedztwie cieków i zbiorników wodnych strefy buforowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ich dobrego stanu. Powinny być tworzone przez roślinność niską, taką jak np. szuwary trzcinowe. Istotnym elementem jest również wielogatunkowe zadrzewienie. Ich obecność w pobliżu obiektów wodnych ogranicza ilość biogenów przedostających się do akwenów i uniemożliwia szkodliwe oddziaływanie na środowisko wodne.

Strefy buforowe a redukcja biogenów

Związki biogenne to naukowa nazwa związków azotu i fosforu, które wykazują wzrost żyzności i zwiększonej produktywności biologicznej. Ich obecność w pobliżu wód powierzchniowych przyczynia się do znacznego wzrostu eutrofizacji – czyli zarastania cieków i zbiorników wodnych. Rolą stref buforowych jest wychwytywanie i kumulowanie biogenów, by ich nadmiar nie przedostawał się do wody.

Strefa buforowa – Jak o nią właściwie dbać?

Efektywnym sposobem zabezpieczenia ekosystemów wodnych jest odpowiednie zagospodarowanie stref buforowych. Zaleca się, aby grunty orne były jak najdalej oddalone od linii brzegowej zbiorników i koryt rzecznych. Użytkowanie nawozów oraz środków ochron roślin powinno odbywać się wyłącznie według zaleceń z zachowaniem odpowiedniej szerokości strefy buforowej. Utrzymywanie pasów roślinności w pobliżu rzek, rowów melioracyjnych i brzegów jezior ma pozytywny wpływ na mikroklimat, czystość wody i bioróżnorodność. 

Aby skutecznie odfiltrowywały one biogeny, szczególnie w przypadku systemów uprawowo-rolnych, obiektów melioracyjnych i małych kanałów, należy regularnie je przycinać i usuwać biomasę. Daje to możliwość redukcji zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa oraz polepszenia jakości wód polskich. Strefy buforowe często mogą ulegać zniszczeniu w wyniku różnego rodzaju inwestycji, jeśli tak się stało, warto zlecić kompensację przyrodniczą na danym terenie.

Strefa buforowa – Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy, strefy buforowe pełnią bardzo ważną funkcję w ochronie wód polskich oraz innych terenów wrażliwych. Zabezpieczają one określony obszar przed działalnością człowieka np. skutkami stosowania środków ochrony roślin oraz nawozów azotowych i fosforowych. Są one bardzo ważne dla ekosystemu, dlatego kluczowe jest dbanie o ich odpowiedni stan.

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoja działalność nie wpływa negatywnie na środowisko, zleć naszej firmie nadzór przyrodniczy, który pomoże zadbać o zachowanie odpowiednich przepisów dot. ekologii. Jeśli jednak wiesz, że Twoja inwestycja będzie miała negatywne skutki dla środowiska, zdecyduj się na kompensację przyrodniczą, która pomoże je zrównoważyć.

strefa buforowa