Rozpoczęła się „jesienna” wędrówka ptaków

W kalendarzu jeszcze czerwiec, astronomiczne lato zacznie się lada dzień, a ptaki już rozpoczęły swoją wędrówkę na zimowiska. Ptakami, które ruszają jako pierwsze, są gniazdujące na dalekiej północy ptaki siewkowate. Już teraz można w odpowiednich siedliskach (tereny podmokłe, błotniste brzegi zbiorników wodnych) spotkać brodźce śniade i kwokacze. Są to ptaki, którym w tym roku nie udało się wyprowadzić lęgów – straciły je na etapie inkubacji jaj lub prowadzenia piskląt. Wyjątkowo krótkie lato w strefie tundry nie daje możliwości powtórzenia lęgu, jak ma to miejsce np. w Polsce.  W krajowych warunkach ptaki po stracie często podejmują kolejną próbę „mając na to czas”, gdyż wiosna i lato trwają dłużej.

Wkrótce do ptaków dorosłych dołączą tegoroczne młode

W lipcu wędrówka ptaków siewkowatych będzie coraz intensywniejsza, dołączą kolejne gatunki, zwiększy się liczba wędrujących ptaków. Pod koniec tego miesiąca do wędrujących dorosłych ptaków (które potraciły lęgi) dołączą kolejne dorosłe ptaki i ich tegoroczne młode.

Obóz ornitologiczny w Ujściu Wisły

Okres wędrówek ptaków siewkowatych jest wykorzystywany m.in. przez naukowców i wolontariuszy skupionych w Grupie Badawczej Ptaków Wodnych KULING. Grupa od 1983 roku w Ujściu Wisły do Bałtyku prowadzi obóz ornitologiczny. Obóz trwa od początku lipca do października. Naukowcy i wolontariusze łapią i obrączkują wędrujące ptaki siewkowate. Prowadzone są również zajęcia edukacyjne. Jeżeli jesteście latem w rejonie, warto to miejsce odwiedzić. Należy jednak pamiętać, że Ujście Wisły jest rezerwatem przyrody. Poruszać można się jedynie po wyznaczonych trasach, a psy należy prowadzić na smyczy. Obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia na plażę. Na plaży znajdują się ptasie gniazda, w tym jedyna w Polsce kolonia rybitw czubatych (Thalasseus sandvicensis). Sezon lęgowy tych ptaków kończy się dopiero pod koniec lipca.

zdjęcie stado nurogęsi w locie wędrówka ptaków monitoring przyrodniczy