Rodzaje zanieczyszczeń powietrza

Rosnąca ilość zanieczyszczeń powietrza, która dostaje się do atmosfery naszej planety to poważny problem. Przyczynia się ona do takich zjawisk jak efekt cieplarniany, smog czy dziura ozonowa. Mogą one być pochodzenia naturalnego i wytworzone przez ludzi oraz zależne od pór roku. Jakie źródła i rodzaje zanieczyszczeń wyróżniamy? Jak wpływają na jakość powietrza? Czym są zjawiska, które powodują zanieczyszczenia powietrza? Dowiesz się w tym artykule. 

Czym jest zanieczyszczenie powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza to nic innego jak wprowadzenie do atmosfery szkodliwych substancji w stanie gazowym, ciekłym lub stałym (pyły). 

Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza definiujemy jako stan, kiedy jego skład może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka, innych zwierząt, jak i roślin. Zanieczyszczenia powietrza należą do najgroźniejszych, ponieważ łatwo się rozprzestrzeniają, wpływają na organizmy żywe oraz są wchłaniane przez glebę i wodę.

Źródła i rodzaje zanieczyszczeń powietrza

Pochodzenie zanieczyszczeń powietrza może być różnorakie. Do powstawania zanieczyszczeń powietrza w największym stopniu przyczynia się działalność człowieka. Oprócz tego wyróżniamy również naturalne źródła zanieczyszczeń. Aby ocenić jakoś gazów emitowanych do atmosfery przez przemysł lub naturę, wykonuje się kompleksową analizę emisji do powietrza oraz ocenę śladu ekologicznego.

Do naturalnych źródeł zanieczyszczeń powietrza zaliczamy m.in. wybuchy wulkanów, pożary lasów, parowanie bagien oraz burze piaskowe. W wyniku tych zdarzeń do atmosfery dostają się metan, dwutlenek węgla, siarkowodór, amoniak i inne związki organiczne. Burze piaskowe to natomiast zwiększone stężenie pyłów. Należy jednak pamiętać, że naturalna emisja zanieczyszczeń to o wiele mniejsza skala problemu od emisji przemysłowych.

W wyniku działalności człowieka od początku rewolucji przemysłowej do atmosfery uwalniane są ogromne ilości spalin i toksycznych gazów. Do źródeł emisji zanieczyszczeń o pochodzeniu antropologicznym zaliczamy cztery główne źródła emisji: energetyczne, komunikacyjne, przemysłowe i bytowe.

Jakie rodzaje zanieczyszczeń powietrz wyróżniamy?

Zanieczyszczenia przemysłowe emitowane do atmosfery naszej planety mogą być bardzo różne. Przyczyn zanieczyszczenia powietrza należy doszukiwać się przede wszystkim w przemyśle, energetyce, gospodarstwach rolnych i domowych. Zaliczamy do nich zarówno gazy, jak i pyły. 

Emisja zanieczyszczeń gazowych

Emisja gazów to podstawowy rodzaj zanieczyszczeń, który dostaje się do powietrza. Do najgroźniejszych zaliczamy przede wszystkim emisję dwutlenku węgla, czyli tzw. gaz cieplarniany. Podczas spalania paliw kopalnych w elektrowniach do atmosfery wydzielają się również szkodliwe tlenki siarki. Jeszcze bardziej szkodliwymi gazami wydzielającymi się podczas reakcji spalania węgla są tlenki azotu (tlenek i dwutlenek azotu).

Pyły zawieszone

Niepełny proces spalania powoduje również emisję zanieczyszczeń stałych w postaci pyłu zawieszonego. Wysokie stężenia pyłu w Polsce można zaobserwować szczególnie zimą, gdy pojawia się smog. W skład zanieczyszczeń pyłowych wchodzą m.in. metale ciężkie, związki siarki i azotu czy amoniak. Wyróżnić należy przede wszystkim pył PM2,5, którego niewielka średnica sprawia, że z łatwością wdychany jest do płuc, skąd przedostaje się do krwioobiegu.

Wpływ zanieczyszczeń na życie

W Polsce jakość powietrza atmosferycznego uważana jest za jedną z najgorszych w europie. Wpływają na to szczególnie energetyczne źródła zanieczyszczeń w postaci elektrowni węglowych. Oprócz tego jakość powietrza psują również niskiej jakości domowe piece opalane wątpliwym opałem. Zanieczyszczenia powietrza powodują choroby układu oddechowego. Skutkiem tego może być np. astma oskrzelowa, choroby serca, nowotwory czy choroba obturacyjna płuc.

Skutki zanieczyszczeń w środowisku – efekt cieplarniany i  dziura ozonowa

Emisja gazów cieplarnianych to atmosfery, czyli wysokie stężenie dwutlenku węgla i innych substancji wpływa nie tylko na zdrowie ludzi i zwierząt, ale także na zmiany w ekosystemie. Przykładem może być np. efekt cieplarniany czy dziura ozonowa. Ich skutkiem jest stałe podnoszenie się temperatury na ziemi, topnienie lodowców, susze i wiele innych anomalii.

Rodzaje zanieczyszczeń powietrza – Podsumowanie

Aby zatrzymać zmiany na ziemi, ważne jest zmniejszenie emisji tlenków siarki, dwutlenku węgla oraz emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Czyste powietrze to coś, o co warto walczyć, dlatego warto zrobić wszystko zadbać o niską emisję.

Jeśli prowadzisz firmę i chcesz sprawdzić jaki wpływ na środowisko ma Twoja działalność możesz zlecić wykonanie oceny śladu ekologicznego lub analizę emisji do powietrza w naszej firmie. Zlecając to nam, masz gwarancję, że zostanie to zrobione w sposób zgodny z obowiązującymi normami i standardami.

rodzaje zanieczyszczeń powietrza