Puszki i butelki w lesie to nie tylko śmieci, ale również pułapki ekologiczne

O tym jak powszechnie w lasach można spotkać śmieci wie doskonale każdy z nas. Czasem są to wręcz wysypiska odpadów. Z kolei wzdłuż dróg czy szlaków najczęściej można spotkać wyrzucone butelki czy puszki po napojach.

Śmieci a zwierzęta

Tematem wpływu śmieci na faunę zajął się m.in. Krzysztof Kolenda z Uniwersytetu Wrocławskiego. Okazało się, że śmieci to nie tylko problem „estetyczny”. Pozostawione butelki i puszki generują dużą śmiertelność zwierząt, przede wszystkim bezkręgowców, ale również kręgowców, w tym gatunków chronionych.

Przeszukiwanie śmieci jako metoda inwentaryzacji

Przykładowo, na 254 zebranych śmieci-pojemników (butelki, puszki, itp.), zebranych w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego, w 111 z nich znaleziono prawie 1500 martwych zwierząt, w tym szczątki 14 kręgowców z 5 gatunków. Badania poza granicami Polski wykazały dość stały udział opakowań, w których znajdowano szczątki kręgowców (zwykle do 5%). Naukowcy wykazali, że przeszukiwanie śmieci może być dobrą metodą badającą skład gatunkowy drobnych ssaków danego terenu. W eksperymentalnych badaniach przeszukiwanie odpadów wykazało obecność 10 gatunków drobnych ssaków, a klasyczna metoda – odłowy w pułapki żywołapki – tylko 6 gatunków.

Łańcuch śmierci

Co sprawia, że zwierzęta masowo giną w odpadach? Przede wszystkim zapach resztek pokarmu/napojów. On zwabia pierwsze bezkręgowce, które wchodzą do środka. Gdy już owad dostanie się do środka często trudno mu wyjść po stromej i mokrej powierzchni. Ginie on z głodu lub topi się w resztkach płynu. Jego szczątki przywabiają kolejne ofiary.

Czy istnieją korzyści ze śmieci dla zwierząt?

Niektóre organizmy korzystają jednak ze śmieci w lesie. Przykładowo, pająki rozplatają swoje sieci u wlotu do butelki czy puszki. Wykazano również, że w niektórych opakowaniach zwierzęta zrobiły sobie magazyn nasion, a w dwóch przypadkach mrówki założyły mrowisko napełniając butelkę materiałem ziemnym.

Miejsce śmieci jest w śmietniku

Mimo tych „pozytywnych” aspektów pozostawiania śmieci w lesie pamiętajmy, że większe  zagrożenie wynika z ich pozostawiania, więc po prostu nie śmiećmy.

zdjęcie dzikie wysypisko śmieci pośród krajobrazu rolniczego