Projekt ochrony kulika wielkiego Numenius arquata

Kulik wielki Numenius arquata jest spektakularnym ptakiem – wielkości kury z długim (do 15 cm) i zakrzywionym dziobem, zamieszkuje podmokłe łąki i bagna. Jego liczebność drastycznie spadła w ostatnich latach i krajowa populacja szacowana jest na jedynie 250-300 par. Poza utratą siedlisk, która jest najistotniejszą przyczyną spadku liczebności, dużą rolę odgrywa niski sukces lęgowy spowodowany działalnością drapieżników.

Pięć gniazd i drewniane jaja

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu rozpoczęła projekt  ochrony kulika wielkiego w obszarze Natura 2000 Wielki Łęg Obrzański. Aktywna ochrona lęgów rzadkich gatunków ptaków staje się standardem działań ochroniarskich. Nie inaczej jest w przypadku populacji kulika na Wielkim Łęgu Obrzańskim. W 2017 roku odnaleziono tam 5 gniazd tego gatunku. Z gniazd zabrano jaja i podłożono ich drewniane atrapy. Działanie to okazało się zbawienne dla lokalnej populacji, gdyż wkrótce wszystkie atrapy zostały zrabowane przez drapieżniki.

Nasz kulik jest już we Francji

Co prawda głównym zamiarem było podłożenie z powrotem wyklutych w inkubatorze piskląt ptakom, jednak po stracie podmienionych lęgów dorosłe ptaki opuściły obszar Wielkiego Łęgu. Podjęto więc decyzję o odchowaniu piskląt. Po osiągnięciu lotności 12 młodych ptaków, zaobrączkowano je i wypuszczono w rejonie gniazdowania kulików. Kuliki sobie poradziły, a jeden z młodych ptaków jest już we Francji, liczymy, że wiosną wrócą i założą gniazda.

kulik wielki