Ogrodzenia elektryczne chronią lęgi ptaków

Czynna ochrona dubelta Gallinago media

Elektryczne pastuchy dość powszechnie stosowane są na wielkoobszarowych pastwiskach. Ich zmodyfikowane wersje wykorzystują biolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na Podlasiu w ramach realizacji projektu „Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)”.

Dubelt – „biały kruk” wśród ptaków

Dubelt to jeden z najrzadszych ptaków lęgowych w Polsce, populację ocenia się na około 400-500 tokujących samców. Gniazduje na podmokłych łąkach, głównie na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Jego sąsiadami na łąkach są równie cenne i rzadkie inne ptaki siewkowate: rycyki (Limosa limosa), czajki (Vanellus vanellus) czy krwawodzioby (Tringa totanus). Głównym powodem spadku liczebności ptaków siewkowatych jest utrata siedlisk – osuszanie terenów podmokłych oraz bardzo niski sukces lęgowy.

Skuteczna ochrona przed drapieżnictwem lęgowym

W 2017 roku prowadzono monitoring lęgów 22 par czajek i 7 par rycyków. Okazało się, że 78% lęgów zostało zrabowanych przez drapieżniki, a dodatkowe 9% zostało zniszczonych w wyniku prac rolnych. W 2018 roku ponownie objęto monitoringiem gniazda ptaków siewkowatych, przy czym lęgi 6 gniazd czajki, 6 rycyka, 2 kszyka (Gallinago gallinago) i 2 dubelta zostały zabezpieczone ogrodzeniem zasilanym w prąd przez baterie słoneczne. Wyniki nie mogły być lepsze. Wszystkie ptaki ogrodzone elektrycznym płotem odniosły sukces lęgowy, a na obszarach kontrolnych (bez ogrodzeń pod napięciem) większość ptaków potraciła lęgi.

Lisy i norki największym zagrożeniem

Wykorzystanie elektrycznych ogrodzeń może być świetnym narzędziem w czynnej ochronie rzadkich gatunków ptaków. Kolejny wniosek jest taki, że siewkowate świetnie radzą sobie ze skrzydlatymi drapieżnikami (aktywnie je przeganiają, zwłaszcza rycyki i czajki), które mogły przelecieć ponad ogrodzeniem, natomiast z lądowymi (lisy, norki) są praktycznie bez szans.

zdjęcie rozlewiska w dolinie rzecznej monitoring przyrodniczy